وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

افراد جویای شغل و مسکن به وزارت تعاون بیایند
نویسنده : مدیر - ساعت ۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٥
 

وزیر تعاون

وزیر تعاون گفت: افراد فاقد مسکن در قالب طرح مسکن مهر و افراد بیکار در قالب بنیادهای توسعه تعاون و کارآفرینی می توانند در سایت وزارت تعاون ثبت نام کنند.

 

 

دکتر عباسی با بیان اینکه ادامه این روند مقدور نیست، تصریح کرد: در سالهای اخیر تعداد کارمندان دولت 4 برابر شده است و این نوع ایجاد اشتغال در هیچ جای دنیا مورد پذیرش و قبول نیست.

وی تاکید کرد: اما بخش دیگر کار تولید شغل این است که بخش خصوصی وارد شود و سرمایه گذاری کند که البته این کار انجام می شود و به اجازه دولت نیز نیازی ندارد. در مجموع بخش دولتی با وضع قانون برای رفع نیازهای شغلی خود افراد را جذب می کند و بخش خصوصی نیز از طریق سرمایه گذاریهای خود ایجاد اشتغال می کند.

*اشتغال به روش تعاونی پس از مسکن مهر

وزیر تعاون بحث را اینگونه ادامه داد که برای اینکه جمع زیادی از مردم که توان مالی برای ایجاد اشتغال را ندارند و امکان جذب در دستگاههای دولتی نیز برای آنها وجود ندارد، تعاون شیوه مناسبی است و دولت نیز به دنبال این است که مانند جریان مسکن مهر به آنها کمک شود تا به اشتغال مورد نظر خود دست پیدا کنند.

دکتر عباسی گفت: این موضوع که بتوان از طریق تعاون برای مردم اشتغال ایجاد کرد نیز تشکل و انسجام نیاز دارد که به این دلیل در قانون تعاون آمده است که اینگونه افراد که نمی توانند از طریق دولت و بخش خصوصی به اشتغال دست پیدا کنند در قالب تعاونیها متشکل شوند و زمینه های توانمند سازی آنها طی شود.

به گفته وی، وزارت تعاون در سالهای اخیر به صورت جدی اقداماتی را در این زمینه انجام داده است و با ایجاد بنیادهای توسعه تعاون و کارآفرینی و شناسایی ظرفیتهای مناطق مختلف کشور تلاشهایی را صورت داده است. البته همه دستگاهها از جمله وزارت تعاون مسئول هستند تا در این زمینه اقداماتی را داشته باشند.

*متولی اشتغال شورای عالی اشتغال است

وزیر تعاون تاکید کرد: در حقیقت متولی اصلی ایجاد اشتغال در کشور شورایعالی اشتغال است ولی هر یک از دستگاهها بر اساس تخصص خود موظف هستند تا تلاشهایی را انجام دهند و وظیفه ای را نیز بر عهده گیرند. بخش تعاون نیز در قالب اصل 44 که برای آن وظایف سنگینی پیش بینی شده است، اقدامات موثری را صورت خواهد داد.

دکتر عباسی به تشریح برنامه ها و اقدامات وزارتخانه متبوع خود در زمینه کمک به ایجاد اشتغال و فرصتهای شغلی پرداخت و افزود: در حال حاضر وزارت تعاون مقوله کارآفرینی را جدی گرفته است و با ایجاد معاونت اشتغال، ساختار خود را نیز تغییر داده است.

*همه با تعاون شاغل نمی شوند

وی در زمینه برنامه های مشخص وزارت تعاون برای اشتغال آفرینی در جامعه، گفت: نکته ای که حائز اهمیت است اینکه همه افراد نمی توانند از طریق اقدامات وزارت تعاون به اشتغال دست پیدا کنند ولی همانند سابق می توانند با مراجعه به سایت وزارت تعاون ثبت نام کنند و مطابق با علایق، گرایشها، تخصص ها و مناطق جغرافیایی که زندگی می کنند سازماندهی شوند.

وزیر تعاون ادامه داد: بنابراین مراحل توانمند سازی افراد جویای شغل با مشارکت خودشان طی شده و از طریق سازمان فنی و حرفه ای نیز آموزشهای مهارتی به آنها داده می شود. در واقع این اقدام مطابق پیش بینی جزء دوم از اصل 43 قانون اساسی است که اگر این افراد در قالب تعاونیها توانمند شدند و به شکل تعاونی کار کردند، دولت باید از آنها حمایتهای مالی لازم را انجام دهد.

* فراخوان به بیکاران و افراد فاقد مسکن

دکتر عباسی تصریح کرد: همچنین در قالب ایجاد بانک توسعه تعاون حمایتهای اعتباری جدی از این دسته از تعاونیها و افراد انجام می شود. ایجاد صندوق ضمانت از سرمایه گذاری بخش تعاون که یکی دیگر از بندهای اصل 44 است را برای حمایت از کسانی که توان سپردن وثایق لازم برای دریافت تسهیلات ندارند را نیز دنبال می کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: فرایند حمایت برای ایجاد اشتغال افراد نیز از این طریق، توسط وزارت تعاون طی می شود. اگر تلاش شود که دو جریان اشتغال و مسکن با جدیت دنبال شود می توان در این زمینه ها به موفقیتهای خوبی دست پیدا کرد بنابراین افراد می توانند در زمینه مسکن مهر و اشتغال در سایت وزارت تعاون ثبت نام کنند و این ثبت نامها تمام شدنی نیست.

دکتر محمد عباسی در گفتگو با مهر در خصوص ورود وزارت تعاون به حوزه اشتغال علیرغم اینکه مردم تاکنون فکر می کردند وزارت کار متولی و پیگیر امور مربوط به اشتغال است، گفت: اساسا وظایف دستگاهها با چیزی که شهرت یافته است تفاوت دارد. همانطور که وزیر کار نیز اعلام کرد وزارت کار متولی ایجاد کار نیست چون کار هماهنگی، مواظبت از روابط کارگر و کارفرما، جریان بهره وری کار و تشکلهای کارگری و کارفرمایی به وزارت کار مربوط می شود.

اشتغال از 3 مسیر

وزیر تعاون ایجاد اشتغال را به 3 مسیر دانست و اظهار داشت: یک مورد این است که افراد برای خود و دیگران اشتغال ایجاد می کنند و از این طریق کسب و کاری راه می اندازند. مورد دوم که بعدها و پس از اشتغال نوع اول متداول شد، اشتغال دولتی است که تدریجا خود به مرکزی برای تولید فرصتهای شغلی تبدیل شد.