وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

زمان به رسمیت شناختن ایران
نویسنده : مدیر - ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱/٢۳
 

تونی کارون*، میدل ایست
در روزهای اخیر تمرکز واشینگتن در قبال موضوع ایران، جلب حمایت روسیه و چین برای اعمال تحریم های جدید علیه تهران و همچنین متقاعد کردن خبرنگاران ساده انگار نسبت به این اینکه مسکو و پکن آماده حمایت از تحریم های جدید علیه ایران هستند، بوده است.


باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اخیرا در گفتگو با شبکه "سی. بی. اس" مدعی شد که ایران در حال تلاش برای بدست آوردن توانایی توسعه تسلیحات هسته ای است و اینکه وی و هم پیمانانش تلاش می کنند با یک جامعه جهانی متحد، فشارها علیه ایران را افزایش بدهند. البته نمی توان کسی را یافت که برای این اظهارنظر اوباما ارزشی قائل شود چون پیشتر جورج بوش رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا نیز از سال 2006 چند مرتبه این جمله را تکرار کرده بود اما کسی به واقع اتحاد مورد نظر بوش در جامعه جهانی را مشاهده نکرد.

چین و روسیه آشکارا اعلام کرده اند که معتقد نیستند ایران به دنبال ساخت تسلیحات هسته ای است اما ایالات متحده همچنان مدعی است که ایران به دنبال ساخت تسلیحات هسته ای می باشد. در نتیجه پکن و مسکو در تصویب هر نوع تحریم جدید علیه ایران مانع ایجاد می کنند و براین باورند که بن بست فعلی را فقط می توان از طریق مذاکره و ابزار مسالمت آمیز حل و فصل کرد. آنها می گویند بعید است تحریم ها بر حل و فصل این بن بست سیاسی کمک کند.

مطمئناَ مجامع بین المللی در این اعتقاد که نبابد به ایران اجازه داده شود تا سلاح هسته ای بسازد، متحد هستند اما توانایی برای توسعه تسلیحات هسته ای موضوع دیگری است.

تاکنون موضع ایالات متحده آمریکا، فرانسه، انگلیس و اسرائیل این بوده که ایران اجازه ندارد برای اهداف امور انرژی هسته ای خود اورانیوم غنی سازی کند چون اورانیوم غنی سازی شده ابزار لازم را برای تولید مواد در سطح تسلیحات هسته ای در اختیار ایران قرار می دهد.

اکنون این موضوع اثبات شده که موضع ایالات متحده در این راستا غیرقابل دفاع است.

"کالین پاول" وزیر خارجه پیشین ایالات متحده آمریکا اخیرا گفت: «ایرانی ها در داشتن برنامه هسته ای  مصمم هستند. توجه کنید که نمی گویم تسلیحات هسته ای بلکه می گویم برنامه هسته ای . علی رغم اقدامات شش یا هفت ساله در راستای دور کردن ایران از پیشبرد برنامه هسته ای اش، اکنون ایران برنامه هسته ای دارد و در مسیر پیشبرد برنامه هسته ای خود رو به جلو گام برمی دارد. معتقد نیستم که تحریم ها علیه ایران باعث می شود تا این کشور به برنامه هسته ای خود پایان بدهد. بنابراین بر این باورم که در نهایت راه حل نهایی باید مذاکره باشد.»

"جان کری" رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز اخیرا هشدار داد که درخواست واشینگتن از ایران برای صرف نظر کردن کامل از غنی سازی اورانیوم درخواستی "مضحک" است. وی به این موضوع اشاره کرد که ایران به عنوان یکی از امضاکنندگانان. پی .تی حق داشتن برنامه هسته ای صلح آمیز و همچنین غنی سازی اورانیوم برای استفاده در این برنامه صلح آمیز را دارد.

کالین پاول و جان کری معتقدند که اگر دولت ایالات متحده آمریکا حق ایران را در غنی سازی اورانیوم به رسمیت بشناسد، می تواند فرصت هایی را برای موفقیت از طریق راههای دیپلماتیک ایجاد کند. اما متاسفانه موضع دولت اوباما تغییری نکرده و همچنان به دنبال جلب حمایتهای بیشتر با هدف اعمال فشار علیه ایران است؛ تحریم هایی که هر کسی انتظار ناکامی اش را دارد و اینکه هنوزطرح دومی ( PLAN B) پس از ناکامی تحریم ها وجود ندارد.

اوباما هنوز هم می گوید که همه گزینه ها علیه ایران بر روی میز است اما تشکیلات استراتژیک کاخ سفید آشکارا در مورد هرگونه حمله نظامی به ایران ابراز تردید کرده است. این در حالی است که به رغم سخنوری های آخرالزمانی در کابینه اسرانیل، تحلیل گران معتقدند که اسرائیل در جایگاهی قرار ندارد که بدون تایید ایالات متحده و یا کمک این کشور به ایران حمله کند.

مقامات ارشد ایالات متحده آمریکا اغلب گفته اند که آنها به نمایندگی از کل خاورمیانه علیه ایران اقداماتی انجام می دهند و معتقدند که استراتژی شان از حمایتهای دولت های عرب برخوردار است. جنگ طلبان در واشینگتن  بر این موضوع اصرار دارند که اگر ایالات متحده به ایران حمله کند، اعراب از این اقدام استقبال خواهند کرد اما حداقل موضع اعراب در قبال ایران در نشست اخیر اتحادیه عرب مشخص شد. در این نشست عمروموسی دبیر کل این اتحادیه بر حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه بر سر برنامه هسته ای ایران تاکید کرد.

عمروموسی گفت: ایران دشمن ما نیست و مذاکره با ایران می تواند به ایجاد صلح و ثبات در منطقه کمک کند.

واشینگتن و تهران در این مقطع زمانی هر دو برای حرکت در مسیر مصالحه و سازش به کمک نیاز دارند. در این مسیر کشورهایی همچون چین، ترکیه و حتی ژاپن می توانند اقدامات سازنده ای انجام بدهند. اعراب نیز وظیفه دارند جنگ طلبان و افراطیون در واشینگتن را نسبت به پیامدهای فاجعه بار هرگونه حمله احتمالی علیه ایران آگاه کنند.

* تونی کارون تحلیل گر امور بین الملل در نیویورک در نشریات معتبری همچون تایم مقالات فراوانی نوشته است.