وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

افزایش کمتراز5درصدی تعرفه‌های درمان اعتیاد و توزیع شربت تریاک از اردیبهشت درکشور
نویسنده : مدیر - ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/٢۳
 

به گفته مدیرکل امور درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر هر چند هنوز سازمان نظام پزشکی تعرفه‌های درمان اعتیاد امسال را به طور رسمی ابلاغ نکرده است، اما تعرفه‌های درمان اعتیاد در سال 89 نسبت به سال گذشته چندان تغییری نخواهد داشت و کمتر از پنج درصد است.

سعید صفاتیان در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، ضمن یادآوری تعیین و ابلاغ تمامی تعرفه‌های درمانی بخش خصوصی از سوی سازمان نظام پزشکی افزود: در حال حاضر در انتظار ابلاغ رسمی تعرفه‌های درمانی از سوی سازمان مذکور هستیم.


وی در پاسخ به این که سازمان نظام پزشکی فعلا و با توجه به اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها، تعرفه‌های درمان بخش خصوصی را فعلا به صورت چهار ماهه و موقتی اعلام کرده است و آیا این تعرفه‌های موقتی در برگیرنده تعرفه درمان اعتیاد نیز می‌شود، پاسخ داد: بله، اما تعرفه‌های تعیین‌شده تاکنون به صورت رسمی به ستاد مبارزه با مواد مخدر ابلاغ نشده است.

مدیرکل امور درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر در عین حال عنوان کرد: در حال حاضر وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی با توجه به وضعیت سال قبل، رقمی را به عنوان تعرفه درمان اعلام کرده‌اند که البته این تعرفه برای استان‌های مختلف متفاوت است.

صفاتیان ادامه داد: لذا هر چند تعرفه‌ها به صورت رسمی ابلاغ نشده است، اما این کار به صورت داخلی انجام شده و تعرفه‌ها پس از ابلاغ رسمی متعاقبا اعلام خواهد شد، لذا همان تعرفه درمانی که از سال گذشته ابلاغ شده، در حال اجرا شدن است.

وی در مورد میزان افزایش تعرفه‌های درمانی در سال جاری گفت: تعرفه‌های درمانی امسال چندان تغییری نسبت به سال گذشته نخواهد داشت و کمتر از پنج درصد است.

 

آغاز توزیع شربت تریاک از اردیبهشت ماه در سراسر کشور

 

تمامی مراجعه‌کنندگان تحت پوشش قرار خواهند گرفت

مدیرکل امور درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه گفت‌وگو با ایسنا همچنین از آغاز توزیع شربت تریاک (تنتور اپیوم یا اپی‌تینگ) از اوایل اردیبهشت ماه جاری در سراسر کشور خبر داد.

به گفته صفاتیان این در حالیست که در حال حاضر شربت تریاک در قالب طرحی آزمایشی در پنج مرکز در کشور توزیع می‌شود.

وی ضمن یادآوری برگزاری جلساتی با وزیر بهداشت و معاونش که منجر به خروج طرح مذکور از حالت آزمایشی شده است، عنوان کرد: بر این اساس کلیه مراکز درمان و ترک اعتیاد کشور که اعلام آمادگی کرده‌اند، پس از گذراندن دوره‌های آموزشی لازم این دارو را دریافت و اقدام لازم در این رابطه را آغاز می‌کنند.

مدیرکل امور درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین اعلام کرد که تمامی مراجعه‌کنندگان به منظور تحت درمان قرار گرفتن با شربت تریاک را می‌توانیم تحت پوشش قرار دهیم و کسی پشت نوبت دریافت این شربت قرار نخواهد گرفت.

صفاتیان با اشاره به وجود حدود یک‌هزار و 500 مرکز درمانی ترک اعتیاد مجاز که حدود 90 درصد آن‌ها خصوصی و مابقی دولتی هستند، خاطر نشان کرد: هم اکنون حدود 100 تقاضا برای صدور مجوز ایجاد مراکز درمان و ترک اعتیاد جدید وجود دارد.