وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

آشنایی مختصر با شهر تلخاب از توابع بخش خنجین شهرستان فراهان
نویسنده : مدیر - ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۱٠
 

شهر زیبای تلخاب دراستان مرکزی ،در شمال غربی شهر فرمهین و شرق شهر خنجین واقع شده و به لحاظ طول و عرض جغرافیایی در 49 درجه و 40 دقیقه طول شرقـی و 34 درجـه و 42 دقیقـه  عرض شمالی قـرار  گرفته فاصله  تا شهر خنجین 13 کیلومتر ، تا شهر فرمهین 31کیلومتر ،تا اراک 76کیلومتر فاصله دارد . از شمال با روستای آرزومند و جنـوب  با روستای شیرین آباد و شتریه از طرف  شـرق  با روستای چاقر و فشک و کاظم آباد و از غرب با روستای رکین و ضیا آباد و شهرخنجین همسایه می باشد وسعت این شهر با محاسبه محدوده خود ، حدود 200 کیلومتر مربع  می باشد .


جمعیت این شهر طبق آخرین سرشماری3200 نفر می باشد

زبان اصلی این شهر خلج می باشد و زبان ترکی نیز به دلیل اینکه روستاهای همسایه قریب به اتفاق  ترک زبان هستند در این شهر  تاثیر گذاشته که بخشی از مردم به این زبان حرف می زنند.

مردم این روستا از چندین طایفه تشکیل شده اند از جمله : تمرچی تکنه ای نظری- عابدینی - علی حسینی و...

 ارتفاع شهر تلخاب از سطح دریا 1965متر و آب و هوای تلخاب معتدل مایل به سرد می باشد.

بزرگترین مجتمع گاوداری استان در این شهر واقع است که ظرفیت بیش از 7500راس گاو را دارد و 120نفر در این مجتمع فعالیت می کنند.

کوهها :

از کوه های این شهر می توان به کوه پریز در شمال تلخاب ،کوه یلان تپه در جنوب غربی ،کوه یوزلیک تپه در شرق و کوه دربند چسبیده به روستا ، کوه قارشو در جنوب و تپه  باستانی دوونا اشاره کرد ، در غرب تلخاب دو غار با نامهای بالا دام دام (دام دام کوچک) و  یکه دام دام(دام دام بزرگ) وجود دارد  که حدود 1500متر از هم فاصله دارند و پیشینیان معتقد بودند این دو به هم متصل هستند.  برخی دیگر از اهالی معتقدند که زیر این شهر غار بزرگی وجود دارد که دهانه ان هنوز پیدا نشده - برای اثبات این مدعا می توان به چاه هایی که اهالی کنده اند و زیر آنها  خالی شده و به دالانهای بزرگی رسیده اشاره کرد- از طرفی نیز در شهر خنجین نیز در شمال شهر و نزدیک امامزاده اسحاق (ع) خنجین دهانه های غارهای بزرگی وجود دارند که قدما بر این باورند که این غارها به شهر تلخاب و فرمهین ختم می شده است که جا دارد مسئولین محترم میراث فرهنگی و گردشگری استان و شهرستان به این موضوع اهمیت داده و آن را بررسی نمایند .  گسل معروف تلخاب نیز با همین نام از این شهر می گذرد  .

این شهر تعداد 85 مزرعه دارد از جمله : مکینه ،تکنه ،یوسف آباد ،کیت کمر ،قاراکمر،گاداملوق،و...

در گذشته به دانش و تحصیل در این روستا زیاد بها داده نمی شده ولی چند سالی است که در این امر نیز پیشرفتهایی حاصل شده است از بهترین آنها می توان به کسب رتبه 23در کنکور سراسری توسط آقای  حسین تلخابی و دیگران اشاره کرد.

چشمه آب معدنی گازدار آن نیز زبانزد خاص و عام ا ست که برای رفع سنگ کلیه بسیار مفید است  این چشمه در مرکز شهر قرار دارد .  و اهالی بیشتر برای تهیه دوغ تازه و بسیار خوشمزه از آن استفاده می کنند . 

منبع خبر :http://doona1386.blogfa.com/