وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

استاندار مرکزی: سد کمال صالح تا پایان تیرماه امسال به بهره برداری می رسد
نویسنده : مدیر - ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۱٠
 

28

استاندار مرکزی اعلام کرد: طرح ملی سد کمال صالح به عنوان یکی از بزرگترین طرحهای ابرسانی استان مرکزی حداکثر تا پایان تیرماه تکمیل و به بهره برداری رسد.

علی اکبر شعبانی فرد" در دیدار با دست اندرکاران اجرایی سد کمال صالح در اراک خواستار تلاش و همت مضاعف تمامی عوامل اجرایی در بهروری از زمان و تسریع در اجرای اور باقی مانده کار این طرح ملی شد.


وی، به شرکت ماشین سازی اراک هشدار داد، همکاری لازم برای تسریع در روند اجرایی تکمیل سد کمال صالح را داشته باشد و در صورتی که به تعهدات خود عمل نکند با این شرکت برخورد جدی صورت می گیرد.
شعبانی فرد گفت: سال گذشته سد کمال صالح تنها طرح ملی بود که 100 درصد اعتباراتش تخصیص یافت و این مهم از عنایات دولت است.
وی، در خصوص مشکل کمبود اعتبارات این طرح ملی نیز، افزود : این موضوع در جلسه ای با وزیر نیرو بررسی می شود.

استاندار مرکزی از تاخیرهای غیر منطقی برخی پیمانکاران سد در بخش های مختلف انتقاد کرد و با بیان اینکه باید برای پیمانکارانی که در موعد مقرر نسبت به اجرای تعهدات خود عمل نمی کنند پنالتی در نظر گرفته شود خاطرنشان کرد: اگر پست های برق این طرح که به راحتی می توان نسبت به راه اندازی آن اقدام شود بر اساس برنامه ریزی ها در موعد مقرر به انجام نرسد و بهره برداری از آن آغاز نشود، پیمانکار روزانه بابت خسارت های ناشی از آن پنج میلیون تومان جریمه خواهد شد و علاوه بر آن با قرار داده شدن در فهرست سیاه پیمانکاران اجازه فعالیت دیگریبه آنان داده نخواهد شد.

مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه ای استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر سد کمال صالح 96/7 درصد و خط انتقال 93/5 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
"آیت شجاعی زاده" افزود: اعتبار امسال سد کمال صالح 35 میلیارد تومان بوده که به دلیل تعدیل اعتبارات ملی، به حدود 25 میلیارد تومان تقلیل یافته است .
وی بیان کرد: از این میزان اعتبار، 10 میلیارد و 800 میلیون تومان برای خط انتقال و 14 میلیارد تومان برای سد در نظر گرفته شده است.

ی با اشاره به اینکه به دلیل وجود مشکلاتی سفر رئیس جمهور به استان مرکزی با مشکلاتی روبه رو شده است اظهار داشت: مردم از بس که وعده هایی در مورد افتتاح این طرح شنیده اند خسته شده اند و باید کار در سد کمال صالح حداکثر تا دو ماه آینده به اتمام برسد.

مدیر طرح ساختمان سد کمال صالح نیز در این جلسه با انتقاد از عملکرد شرکت ماشین سازی اراک، کارشکنی یکی از مسئولان این شرکت و رفتارهای دور از انتظار یکی از مدیران این شرکت را عامل تاخیر در نصب اتاقچه شیر آلات و دریچه های اضطراری سد کمال صالح عنوان کرد.

بهزاد حصاری افزود: به نظر می رسد فردی که در شرکت ماشین سازی اراک در این پروژه دارای مشارکت است مشکل دارد چرا که تا پیش از حضور این فرد شرکت ماشین سازی اراک بر اساسی برنامه ها عمل می کرد و لی پس از انتصاب این فرد در قسمت مربوط به سد کمال صالح وی با رفتارهای نادرست حتی از ورود بازرسان برای بررسی ادوات ساخته شده در این شرکت جلوگیری کرده و روزانه در روند اجرای کار کارشکنی می کند که این موضوع باید خاتمه یابد یا اینکه پیمانکار دیگری برای ادامه کار انتخاب شود.

به گفته وی، حجم کار واگذار شده به شرکت ماشین سازی اراک تنها 50 تن است ولی این شرکت تاکنون برای ساخت این ادوات اقدام عملی صورت نداده است و در صورتی که به صورت تمام وقت نسبت به ساخت ادوات از امروز فعالیت خود را آغاز کند قطعا نخواهد توانست به تعهدات خود در قبال این سد عمل کند چرا که براینصب تجهیزات نیز به دو هفته زمان نیاز است که این زمان در اختیار برنامه ریزان سد کمال صالح نیست.

طرح سد کمال صالح یکی از طرح‌های ملی و مهم استان مرکزی است که عملیات آن در سال 79 آغاز شد و تا قبل از دولت نهم با کندی روبه رو بود اما در سال های اخیر بویژه در سال 88 در سایه توجه ویژه دولت دهم شاهد پیشرفت کم سابقه ای بود.
سد"کمال صالح"در منطقه‌ای به همین نام و در محدوده شهرستان شازند احداث شده و از طرح‌های بزرگ و راهبردی در تامین آب مصرفی شهر اراک و شازند است که با بهره‌برداری از آن مشکل آب آشامیدنی شهر اراک به شکل ریشه‌ای حل خواهد شد.
ساختگاه سد مخزنی کمال صالح بر روی رودخانه "تیره" از سرشاخه های دز، در فاصله 2/1 کیلومتری پایین دست محل تلاقی رودخانه های تیره و "قلعه نو" است.
سد مخزنی کمال صالح از نوع خاکی، سنگریزه ای با هسته رسی است، مساحت حوضه آبریز آن 673/6 کیلومتر مربع، متوسط حجم جریانات ورودی به سد، 95 میلیون متر مکعب در سال است و حجم کل مخزن 110 میلیون مترمکعب و حجم مفید مخزن 100 میلیون متر مکعب است.
ارتفاع سد کمال صالح از بستر رودخانه 76 متر و از پی سد 80 متر، عرض سد در محل تاج 12 متر، عرض سد در پی 400 متر، طول تاج 762 متر، تراز بستر رودخانه یکهزار و 792 متر از سطح دریا، تراز تاج سد یکهزار و 868/3 متر از سطح دریا، و تراز نرمال سطح آب یکهزار و 861 متر از سطح دریا، حداکثر تراز دریاچه یکهزار و 864 متر از سطح دریا و حجم کل بدنه خاکریزی سد، 4/7 میلیون متر مکعب است.
حوضه سد کمال صالح در جنوب غرب استان مرکزی (بخش سربند) و شمال شرق استان لرستان (بخش جاپلق) واقع شده، از مساحت 655 کیلومتر مربعی این حوضه، 73.5 درصد آن در استان مرکزی و 26.5 درصد آن در استان لرستان و در منطقه‌ای کوهستانی است و جزو سرشاخه‌های حوضه سد دز به حساب می‌آید.