وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

تأسیس اولین مرکزشبانه‌روزی حفظ یکساله قرآن کریم در کشور
نویسنده : مدیر - ساعت ۸:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٢٦
 

به همت جامعةالقرآن الکریم اراک اجرا می‌شود: مرکز جامعة القرآن الکریم اراک (جامعة الثقلین)

برای بزرگتر شدن تصویر بر روی آن کلیک کنید.

طرح مرکز شبانه‌روزی حفظ تخصصی قرآن کریم و معارف اهل بیت جامعة الثقلین

جامعةالقرآن اراک طرح راه اندازی مرکز شبانه‌روزی جامعة الثقلین را با رویکرد آموزش و حفظ تخصصی قرآن کریم و معارف اهل بیت (علیهم السلام) به اجرا در می‌آورد.


علی آسترکی مدیر جامعة القرآن الکریم اراک در این‌باره گفت: قرآن نقطه آغاز تحول همه جانبه جوامع مسلمان به خصوص جامعه ثقلین باور ماست و تربیت حافظان ثقلین از بهترین زمینه‌ها برای تحول در علوم انسانی است.

وی با بیان این مطلب که طبیعی‌ترین پایه پیشرفت همه‌جانبه یک کشور، رشد و تعالی نیروی انسانی آن است، بر ضرورت امر آموزش قرآن تاکید کرد و گفت:‌ برقراری عدالت آموزشی و افزایش گستره آموزش‌های قرآنی بی‌شک یکی از اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی است و مجریان و کارگزاران نظام اسلامی موظفند که در راستای نهادینه کردن فرهنگ بی‌بدیل قرآن از هیچ کوشش و سرمایه‌گزاری دریغ نکنند.

آسترکی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با قاریان قرآن، مبنی بر تربیت حداقل یک میلیون حافظ، تلاش برای تحقق منویات مقام معظم رهبری را یکی دیگر از اهداف طرح مذکور عنوان کرد و افزود: در راستای زمینه‌سازی برای تحقق جامعه قرآنی مهدوی‌محور، پرورش و استعداد‌یابی نخبگان قرآنی یک امر ضروری به نظر می‌رسد.

وی غفلت از شناسایی و پرورش استعداد‌های شهر‌ها و روستاها را نتیجه تمرکز بیش از پیش امکانات آموزشی اعم از اساتید ، موسسات آموزشی و امکانات در پایتخت و چند شهر مذهبی و در نهایت تمرکز این امکانات در مراکز استان‌ها عنوان کرد و افزود: نخبه‌‌یابی، آموزش و پرورش آن‌ها و بسط امکانات و لوازم آموزشی در اقصی نقاط ایران اسلامی از مقدمات جامعه‌سازی قرآنی و یکی از مصادیق اجرای عدالت آموزشی محسوب می‌شود.

مدیر جامعة القرآن اراک گفت: با توجه به محدودیت منابع انسانی و امکانات آموزشی و اقتصادی برای اعزام مدرس و استاد قرآن به شهرستان‌ها و روستاها، یکی از بهترین راه‌کارها در جهت توسعه خدمت رسانی در زمینه آموزش‌های قرآنی با رویکرد بسط این آموزش‌ها در مناطق محروم، ایجاد مرکز شبانه‌روزی آموزش و حفظ قرآن کریم است.

وی در تبیین علت تمرکز این طرح بر آموزش و حفظ تخصصی قرآن کریم با تاکید بر نقش قرآن در هدایت انسان به سوی زندگی سعادت‌مندانه و گفت: نیاز به فراگیری آموزش روخوانی و تجوید در تلاوت قرآن به عنوان بخشی از واجبات دینی و همچنین آموزش آحاد مردم  نسبت به قوانین قرآنی در راستای شکل‌گیری حاکمیت واقعی قرآن، از مهمترین دلایلی است که  آموزش حفظ قرآن کریم در جامعه را ایجاب می‌کند.

آسترکی با بیان این مطلب که حافظان عامل به قرآن از بهترین شهروندان جامعه مهدوی خواهند بود، هدف کلی از اجرای این برنامه را تاسیس مرکز شبانه‌روزی آموزش و حفظ تخصصی قرآن کریم در جهت شناسایی و پرورش استعداد قرآن آموزان ایران اسلامی عنوان کرد.

وی تلاش در جهت برقراری عدالت آموزشی بویژه در زمینه آموزش قرآن کریم، اشاعه فرهنگ قرآنی در مناطق شهری و روستایی، شناسایی افراد مستعد حفظ قرآن کریم در مناطق شهری و روستایی ، تربیت مربی از نخبگان هر ناحیه از ایران بخصوص استان مرکزی، کادر‌سازی و تربیت مدیران آینده نظام اسلامی با منش قرآنی و ایجاد یک مرکز شبانه‌روزی جهت ارائه خدمات برای قرآن آموزانی که امکان دستیابی به این خدمات را در شهر و روستاهای خود ندارند با تمرکز بر ارایه خدمات به اقشار بی‌بضاعت را، از اهداف جزئی یا مرحله‌ای طرح مذکور عنوان کرد.

آسترکی همچنین در تبیین هدف‌های عملیاتی این برنامه گفت: تبلیغات گسترده در سطح کشور و استان از طریق مطبوعات، رادیو و تلویزیون، شوراهای اسلامی شهر و روستاها، ائمه جمعه و جماعات و نهادهای دولتی و مردمی، ثبت‌نام از داوطلبان در قالب فرم‌های ویژه‌ای که منحصرا در این‌خصوص طراحی شده است، برگزاری آزمون مرحله اول به منظور شناسایی افرادی که حداقل شاخص‌های شرکت در این دوره‌ها را مطابق آیین‌نامه‌های آموزشی جامعه القرآن داشته باشند، برگزاری دوره چهل و پنج روزه آزمایشی ویژه و مطابق با آیین‌نامه جامعه القرآن و تعیین قرآن‌آموزان واجد شرایط شرکت در دوره اصلی و شروع دوره اصلی حفظ قرآن کریم با حضور قرآن‌آموزان و ارائه خدمات خوابگاهی و رفاهی به آنان مراحل مختلف اجرایی طرح مذکور را تشکیل می‌دهد.

وی در خصوص محتوای برنامه تدارک دیده شده جهت برگزاری این دوره اذعان داشت: محتوای برنامه مطابق آیین‌نامه حفظ تخصصی قرآن کریم مؤسسه جامعه القرآن الکریم بوده و آموزش حفظ قرآن، آموزش تجوید و صوت و لحن، آموزش تفسیر و مفردات قرآن کریم و آموزش  معارف اهل بیت علیهم السلام را در بر می‌گیرد.

آسترکی ابراز امیدواری کرد که پس از اجرای این برنامه با توجه به امکانات موجود، حداقل یکصد  نفر از قرآن‌آموزان مرکز شبانه‌روزی، حافظ کل قرآن کریم شده، همه افراد شرکت کننده در تجوید و تلاوت قرآن کریم رتبه ممتاز را کسب کنند و هر یک از این افراد با حضور و فعالیت در شهر و روستای خود موجبات گسترش فرهنگ قرآنی را ایجاد کنند.

وی از اعطای مبلغ یک میلیون و دویست هزار تومان به حافظان کل قرآن کریم در پایان دوره خبر داد و گفت: امکان اخذ مدرک لیسانس علوم قرآنی به شرط قبولی در آزمون ها نیز برای حافظان کل وجود دارد.

در پایان خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند جهت ثبت‌نام به جامعة القرآن الکریم اراک واقع در شهرستان اراک، خیابان شریعتی، نرسیده به فلکه فرمانداری، جنب شورای حل اختلاف، موسسه جامعة القرآن الکریم اراک مراجعه کرده و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های 2216232 0861  و 2216233 0861 تماس حاصل کنند.