وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

آیین ازدواج در فرهنگ مردم استان مرکزی (کاظم آباد،خنجین و جفتان)
نویسنده : مدیر - ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٦
 

سایت ایران صدا: از منظر اسلام که دینی است کامل و جامع، ازدواج صحیح ابزاری است که بسیار زیاد به رشد و تکامل انسان کمک می کند و به آن توجهی خاص شده و نسبت به آن ترغیب شده است. در این برنامه به سنت ها و آیین های ازدواج در بخشی از روستاهای استان مرکزی می پردازیم. با ما همراه باشید.


کاظم آباد، دهی جزء شهرستان فراهان، بخش مرکزی که کوهستانی و سردسیر می باشد. روستای جفتان نیز یکی از روستاهایی است که در غرب استان مرکزی قرار گرفته این روستا در فاصله تقریبی 43 کیلومتری شمال غربی شهر تفرش و در دامنه شمالی رشته کوه سرتاق واقع شده است.
خنجین نیز جزء شهرستان فراهان می باشد که بیش از سه هزار سال قدمت دارد ولی در میان مردم ایران فراموش شده است. خِنِجین در فرهنگ لغت به معنی خانه جمعیت می باشد، خانه و منطقه ای که در عصر یونان باستان محل داد و ستد بود.
در کاظم آباد در جشن عروسی، دو ساقدوش در کنار داماد هستند که وظیفه ی آن ها، مواظب داماد باشند تا کسی به عنوان شوخی لوازم داماد را برندارد...
در خنجین، وفس و جفتان نیز آیین خاصی برای برگزاری مراسم خواستگاری و عروسی اجرا می کنند. شما عزیزان برای شنیدن این مراسم می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

http://www.iranseda.ir/FullItem/?g=351860

منبع: سایت ایران صدا