وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

همایش بخشداران استان مرکزی به ریاست استاندار مرکزی تشکیل شد.
نویسنده : مدیر - ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/٧
 

'علی اکبر شعبانی فرد' صبح امروز در همایش بخشداران استان مرکزی در اراک خواستار نهایت دقت و تلاش از سوی کارگزاران دولت برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها شد. استاندار مرکزی گفت: براساس آمار رسمی ، یک سوم بودجه سالانه کشور به دلیل نبود مدیریت موثر بر یارانه ها و چرخه اقتصادی ناسالم تلف می شد.

وی افزود: 110هزار میلیارد تومان یارانه هر ساله به صورت غیر هدفمند در جامعه توزیع می شد که 70درصد این یارانه ها نصیب 30درصد جمعیت در دهکهای برخوردار می شد .
ایشان با بیان اینکه نظام فعلی پرداخت یارانه روند تولید و سرمایه گذاری را مختل کرده گفت: طبقه مرفه شهری هم اینک افزایش مصرف 22برابری در بنزین، 35برابری در گازوئیل، 14برابری در برق و 3برابری در گاز نسبت به دهک نخست جامعه دارد که عادلانه نیست.

شعبانی فرد افزود: طبقه مرفه روستایی نیز افزایش مصرف 49برابری در بنزین، 25برابری در گازوئیل، پنج برابری در گاز و برق نسبت به دهک نخست روستایی دارد.
وی توضیح داد: تنها با اجرای سهمیه بندی بنزین از تیرماه 86تا اسفند 88، روزانه به طور میانگین بین 22تا 24میلیون لیتر و در مجموع 27میلیارد لیتر صرفه جویی شده که عدد بزرگی برای هدفگذاریهای صحیح توسعه و عدالت است. وی گفت: شدت مصرف انرژی در ایران هفت برابر مصرف ژاپن ، هشت برابر اروپا و دو برابر کشور چین است و با این رویه در حال حاضر در ایران معادل کشور 750میلیون نفری انرژی الکتریکی مصرف می شود. استاندار مرکزی با تاکید بر محدودیت منابع انرژی و نفت کشورافزود: حیف و میل منابع پایه کشورخطایی استراتژیک است و نباید اجازه داده شود که سهم آحاد مردم از بیت المال به نفع دهک های بالای جامعه هدر رفته و حمایت از تولید و سرمایه گذاری با مشکل مواجه باشد.
وی اضافه کرد: طبق آمار منتشره، ایران با جمعیت 70میلیون نفری رتبه نهم سوخت جهان را دارد و سرانه مصرف انرژی آن بیش از پنج برابر نسبت به کشور اندونزی با جمعیت 225 میلیون نفر است.
وی گفت: درحال حاضر 30درصد یارانه آرد و نان کشور تبدیل به ضایعات شده و یارانه چهار هزار میلیارد تومانی این بخش نیازمند مدیریتی جدی است.
استاندار مرکزی تاکید کرد: نگاهی به آمارها، اهمیت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را می رساند و دولت نهم و دهم با شهامت در راستای اهداف سند چشم انداز بیست ساله نظام و پیرو خواست رهبری پای در این راه حساس و سخت گذاشته است.
شعبانی فرد، هدفمند کردن یارانه ها را مهمترین قانون اقتصادی کشور در راستای عدالت محوری و توسعه مداری دانست و گفت: این قانون به دنبال ترویج فرهنگ صحیح مصرف و تضمین عدالت اجتماعی در جامعه است و به رغم تبلیغات دشمن مردم را در تنگنا قرار نخواهد داد. وی افزود: در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها باید هوشمندانه ، برنامه محور و با برخوردهای کاربردی و اثرگذار عمل شود و توطئه دشمن در دامن زدن به نارضایتی هاو ناکارامد نشان دادن نظام در داخل و خارج کشور خنثی شود.
وی در پایان ، با تاکید بر اینکه کمیته های پنجگانه مراقبتی در توزیع و مصرف استان فعال شده ، از فرمانداران و بخشداران خواست ؛ به صورت هفتگی شرایط بازار را رصد کرده و با توجه به ذخیره سازی مناسب کالاهای اساسی اجازه هیج اختلالی را در بازار ندهند.
منبع : سایت استانداری مرکزی