وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

ظرفیتهای پنهان میراث تاریخی فرهنگی بخش خنجین
نویسنده : مدیر - ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/٢٥
 

  بعدازظهر امروز رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در رأس هیئتی به بازدید از برخی آثار تاریخی و مذهبی بخش خنجین پرداختند. پیش از این بازدید طی نشستی که در بخشداری خنجین برگزار شد، یوسفی بخشدار خنجین با معرفی آثار تاریخی این بخش گفت: متأسفانه تاکنون اقدامی جهت مطالعه قدمت این آثار صورت نگرفته و لزوم مطالعات گسترده را ضروری دانست.


یوسفی با اشاره به مطالعات استاد محتاط در سالهای گذشته گفت: روستای فردغان با وجود آتشکده آذرگشب ، چشم اندازهای زیبا و آب و هوای بسیار متبوع یکی از مناطق مستعد گردشگری استان مرکزی می باشد. وی در ادامه ایجاد تورهای گردشگری جهت معرفی هرچه بیشتر آثار تاریخی این بخش ضروری دانست.

در ادامه این نشست رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به بازدیدهایی که در سالهای گذشته از برخی روستاهای این بخش داشته اند، گفت: نگاهی به کلمه "خنجین" خود نشان از قدمت و سابقه کهن این منطقه دارد، وجود آتشکده آذرگشسب در روستای فردغان و همچنین بافت روستای ملک باغی در این بخش که به سبک وسیاق ماسوله ساخته شده ، ولی تاکنون ناشناخته مانده است.
فراهانی با اشاره به برنامه های این سازمان در خصوص مرمت و احیای ابنیه های تاریخی و به کارگیری آنها به عنوان موزه های مشارکتی مردم شناسی گفت: ما به دنبال تحقق "هر شهر یک موزه" هستیم ، که این موضوع جز با مشارکت مردم تحقق نمی یابد.
وی در پایان با بیان این موضوع که صنایع دستی نیز جز میراث گرانبهای گذشتگان است، گفت: سازمان از تولیدکنندگان صنایع دستی حمایت می کند و آمادگی لازم جهت آموزش علاقمندان نیز دارد.
در ادامه مسئولان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان به بازدید از حمام قدیمی و امامزاده ذوافقار(ع) خنجین، امامزاده عبداله (ع) فردغان ، طبیعت و آتشکده آذرگشسب فردغان پرداختند. گزارش تصویری این بازدید را می توانید در پست قبلی مشاهده کنید
 .
( علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص آتشکده آذرگشسب فردغان بر روی  این لینک کلیک کنند)

منبع : خنجین نیوز