وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

مختصری از زندگینامه به همراه شجره نامه امامزاده جلیل القدر سید ذوالفقار(ع) مدفون
نویسنده : مدیر - ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٦
 

وی سیدی جلیل القدر، عظیم الشان و بسیار بزرگوار بود. جد اعلایش سید البراهیم المرتضی همان فرزند بزرگوار امام هفتم(ع) است که در سال 199 ه.ق در یمن قیام نمود و پس از تصرف این شهر از سوی محمد بن محمد بن زین الشهید(ع) استاندار یمن گشت. پس از شکست قیام مذکور،مأمون عباسی به او امان داد و او در خراسان نزد برادرش امام رضا(ع) شتافت و درسال 210 ه.ق به دست مأمون عباسی مظلومانه مسموم و سپس به شهادت نائل آمد.


علمای انساب تداوم نسل سید ابراهیم المرتضی را از سه فرزند او به اسامی موسی، جعفر و اسماعیل می دانند و می نویسند که سید اسماعیل فرزندی داشته به نام سید محمد که ملقب به شریف بوده است. ابو نصر بخارایی قایل است که نسل محمدالشریف بن اسماعیل بن ابراهیم المرتضی منقرض گشته است.
اما ابن طباطبا شدیدا با این قول مقابله کرده و آن را غیر واقع می داند و می نویسد:" فرزندان سید محمد بن اسماعیل در دینور سکونت داشته اند که از آن جمله سید ابواقاسم حمزه بن علی است که بسیار سیدی جلیل القدر و با عظمت بود." بنا به گفته ی برخی از علمای انساب سید محمد بن اسماعیل بن ابراهیم المرتضی، از محدثین شیعه و زیاده با حشمت و بزرگواری بوده است.
او یک فرزند به نام سید یوسف داشت که در کرمانشاه سکونت داشته است. نوادگان او به منطقه جبل و عراق عجم مهاجرت نموده اند و برخی از آنان در اراک، ساوه، تفرش و خمین صاحب گنبد و بارگاه می باشند. امامزاده سید اسماعیل، جد امامزاده سید ذوالفقار است که در روستای یوجان شهرستان خمین مدفون است .
او یک فرزند به نام سید احمد داشته که از او تیره های زیادی از سادات به وجود آمده اند که اسامی آنان زینت بخش کتب انساب است. ازجمله آنان امامزاده سید ذوالفقار است مکنی به ابوالصمصام می باشد. او فرزندی به نام احمد داشته که از او علی و درنتیجه عبدالله یوسف به دنیا آمده است. از تاریخ وفات و نام همسر او در منابع موجود ذکری به میان نیامده اما از واسطه نسبت شریف او می توان گمان زد که وی در ثلث اول قرن ششم هجری وفات یافته باشد. آرامگاه او از دیرباز مورد توجه دوستداران اهل بیت (ع)است.


شجره نامه امامزاده جلیل القدر سید ذوالفقار مدفون در شهر خنجین :
امام موسی الکاظم(ع) ---> ابراهیم المرتضی ---> اسماعیل ---> محمد الشریف ---> یوسف---> محمد ---> اسماعیل ---> احمد ---> الحسن ---> معد ---> محمد ---> امامزاده سید ذوالفقار

منابع: الاساس ص195، المعقبون ج2 ص178، المشجر الوافی ج3 ص 152، تحفه الزهار الراغب ص200، انوار المشعشعین ج2 ص 252، الشجرة المبارکه ص99، الفخری ص11، التذکره ص121 و 122، الاصیلی ص 164، المشجر الوافی ج3 ص 254، الدرالمنثور ص 226