وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

شاهکار سازمان سنجش درکنکور دکتری
نویسنده : مدیر - ساعت ٩:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٤
 

بالاخره پس از ماه‌ها انتظار «مواد امتحانی» آزمون دکترای تخصصی رشته‌های مختلف تحصیلی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد، تا داوطلبانی که پیش از این با خبر برگزاری متمرکز این آزمون شگفت‌زده شده بودند، با دیدن مواد اعلام شده شوکه شوند. مواد امتحانی بی‌ربط، غیرتخصصی و عدم اعلام منابع امتحانی تمامی داوطلبان دکترای داخل را شگفت‌زده کرده است.


به گزارش فرارو؛ پیش از این وزارت علوم اعلام کرده بود بنا دارد آزمون دکترا را به صورت نیمه متمرکز برگزار کند. طبق اعلام قبلی در شیوه جدید، آزمون کتبی و آزمون زبان به صورت یک‌پارچه توسط وزارت علوم برگزار می‌گردد و ضمن لحاظ شدن سوابق تحصیلی وپژوهشی داوطلبان، کسانی که قادر به کسب نمره کافی گردند از سوی این وزارت‌خانه برای شرکت در آزمون شفاهی معرفی می‌گردند.

اگرچه پیش از این علی عباس‌پور، رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود آیین‌نامه جدید آزمون دکترا باید به نظر اعضای این کمیسیون برسد، اینک این آیین‌نامه در شرایطی اعلام شده است که مشخص نیست آیا نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این‌باره لحاظ شده است یا خیر؟

آن‌گونه که در اطلاعیه سازمان سنجش آمده است آزمون هر رشته تحصیلی مشتمل بر 5 ماده تحصیلی خواهد بود. 3 ماده، مربوط به رشته تخصصی و دو ماده آن عمومی و دربردارنده آزمون زبان و استعداد تحصیلی می‌باشد. به نوشته سایت سازمان سنجش آزمون زبان انگلیسی در سطح آزمون تافل، تولیمو، آیلتس و شامل سه بخش دستور زبان، واژگان و درک مطلب می‌باشد.

هم‌چنین آزمون استعداد تحصیلی که به صورت جداگانه برای گروه‌های آموزشی ‌نه‌گانه جداگانه طراحی می‌شود، شامل بخش‌های درک مطلب، کمیتی، تحلیلی و منطقی، تجسمی (برای رشته‌های فنی و مهندسی) می‌باشد و به زودی نمونه‌ای از سوالات در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت. 

بسیاری باور داشتند که شیوه قدیمی گزینش دانشجو، عموما دانشجویانی را قادر به ورود به دوره دکترا می‌نمود که سابقا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شاگرد اساتید برگزارکننده آزمون می‌بودند. این امر هم نه به خاطر جانب‌داری اساتید، که حاصل آشنایی بهتر این دانشجویان با نقطه‌نظرات و مشرب فکری اساتید می‌بود. اما با اتفاقی که اکنون افتاده است باید در امکان ورود داوطلبان زبده هر رشته‌ و دانشگاهی به مقطع دکترا تردید کرد و امر را به بخت واگذار کرد.
برای خواندن مواد امتحانی آزمون دکترای تخصصی کلیک کنید.

اما نگاهی به اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور نشان می‌دهد این سازمان هیچ‌گونه مشورتی باافراد متخصص در این زمینه نکرده است و تنها بر اساس یک اطلاع کلی از رشته‌های امتحانی اقدام به تنظیم مواد امتحانی کرده است، به گونه‌ای که در بعضی رشته‌ها تنوع مواد امتحانی به مراتب از آزمون کارشناسی ارشد کمتر است!

در رشته ادبیات فارسی که در گروه تخصصی زبان گنجانده شده، نظم، نثر و فنون ادبی به عنوان سه ماده امتحانی تخصصی عنوان شده است و عربی به عنوان زبان خارجی مورد امتحان قرار می‌گیرد. البته هر دانشجوی دوره کارشناسی ادبیات می‌داند عناوین دروس این رشته یا راجع به نظم است، یا نثر و یا فنون ادبی. در حالی که طیف گسترده‌ای از متون ادبی و علمی درباره نظم، نثر، فنون ادبی و زبان عربی وجود دارد که مشخص نیست کدام یک از این متون به عنوان منبع امتحان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

در گروه‌رشته‌های حقوق که با قریب 10 گرایش تخصصی موجود در ایران، پس از علوم تربیتی پرگرایش‌ترین رشته تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد به شمار می‌رود نیز تنها به سه ماده تخصصی امتحانی اکتفا شده است: حقوق مدنی و تجارت، حقوق جزای عمومی واختصاصی و حقوق بین‌الملل عمومی و خصوصی! 

به عبارت دقیق‌تر دروس تخصصی گرایش حقوق عمومی هیچ جایی در آزمون دکترا ندارند و دانش‌جویانی که به صورت تخصصی حقوق عمومی خوانده اند و قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترای این رشته را دارند برای اثبات صلاحیت خود باید دروس دیگر گرایش‌ها را امتحان بدهند!
البته دانش‌جویان گرایش حقوق خصوصی، حقوق بین‌الملل و حقوق جزا نیز اگرچه از وجود یک ماده امتحانی مرتبط در رشته تخصصی خود بهره می‌برند، اما دو ماده دیگر کاملا بی‌ربط به دروس آن‌هاست. این امر منحصر به رشته حقوق نیست و برای رشته‌های عمران و آمار و شماری دیگر از رشته‌ها نیز تکرار شده است.
ظاهراً مسئولین امر تازه پس از اعلام نیمه‌متمرکز بودن آزمون دکترا متوجه شدند که چه کار عظیمی در پیش رو دارند و برای چه حجمی از دروس باید اقدام به طراحی سوال و برگزاری آزمون نمایند. نتیجه ناتوانی از انجام آن پروژه سبب شده تا مسئولان سازمان سنجش به یک شیوه فاجعه‌‌بار و تمسخرآمیز مواد امتحانی مقطع دکترا را اعلام نموده اند!