وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

ارزیابی داوطلبان دکتری بر اساس مصاحبه و سوابق توسط دانشگاهها
نویسنده : مدیر - ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/٩
 

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بعد از آزمون نیمه متمرکز دکتری در مرحله بعدی دانشگاه و استاد بر اساس مصاحبه و سوابق داوطلبان را ارزیابی می کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، حسین نادری منش افزود: آزمون نیمه متمرکز دکترا با توجه به شعار اصلی وزارت علوم در ابتدای دولت دهم مبنی بر ارتقای کیفی و دو اصل عدالت محوری و اصلاح الگوی مصرف، بررسی و تدوین شده است.
وی گفت: این آزمون همچنین برای ایجاد شانس مساوی دانشجویان در قبولی، با ارزیابی از سیستم های آموزشی ورود و غربالگری خارج از کشور بررسی شده است.
وی با تاکید بر اینکه وزارت علوم به دنبال حفظیات فرد نیست و غربالگری عام بر اساس توانمندی های عمومی و معدل برای معرفی بهترین ها به دانشگاه است، گفت: در این روش یک آزمون زبان برگزار می شود که تست استعدادهای فرد است و دو عنوان درس که عمومی و معمولا در حد مقاطع کارشناسی است.


معاون آموزش وزارت علوم با تاکید بر اینکه سنجش بیشتر کشورهای دنیا بر اساس سوابق علمی افراد است، افزود: به دلیل اینکه سوابق علمی افراد از سیستمهای مختلفی می آید، غربالگری در کنار سوابق قرار می گیرد تا آن را تراز کند و این علمی و تخصصی است.
وی در این خصوص افزود: با این روش با خطای کمتری بهترین های مجموعه وارد سیستم آموزشی می شوند و بعد از این مرحله اولیه، دانشگاه و استاد بر اساس مصاحبه و سوابق آنها را ارزیابی می کند و سپس اولویت با دانشجو است که دانشگاه خود را انتخاب کند.
نادری منش گفت: پیش از این هر دانشگاه آزمون جداگانه ای برگزار می کرد و بیش از 50 درصد از ورودی ها از خود آن دانشگاه بودند که این باعث اعتراضات دانشجویان دیگر دانشگاه ها می شد.
وی اظهار داشت: در کمیته ای نظرات و اعتراضات دانشجویان درباره آزمون دکتری از طریق ایمیل مورد بررسی قرار می گیرد و در چارچوب آئین نامه اصلاح می شود چرا که وزارت علوم پویا و با برنامه حرکت می کند.
معاون آموزشی وزیر علوم در پایان با بیان اینکه تشکلهای دانشجویی از این آزمون حمایت کردند، گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و کمیسیون مشورتی شورای انقلاب فرهنگی این طرح را تایید و تشخیص دادند که در شرایط موجود این بهترین روش برگزاری آزمون دکترا است.