وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

استقبال دانشجویان از آزمون نیمه‌متمرکز دکترا
نویسنده : مدیر - ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/٢٢
 

خبرگزاری فارس: زارعی از ثبت‌نام 130هزار نفر در آزمون نیمه متمرکز دکترا و آمار 27هزار نفری تعداد متقاضیان در آزمون‌های گذشته که بصورت پراکنده توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شد، خبر داد.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، اصغر زارعی مشاور وزیر علوم و مدیرکل حراست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در چهارمین نشست مدیران حراست موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی کشور در دانشگاه غیرانتفاعی شمال اظهار داشت: جذب نیمه متمرکز اعضای هیئت علمی از طریق فراخوان عمومی و برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکترا از جمله برنامه‌های محوری وزیر علوم است که به مرحله اجرا رسیده است و دانشگاه‌ها باید با هماهنگی به اجرایی شدن هرچه بهتر این برنامه‌ها کمک کنند.


وی با اشاره به کسب مجوز 7000 نفر عضو هیئت علمی و ثبت‌نام حدود 40 هزار نفر در 2 مرحله فراخوان مرکز جذب اعضای هیئت علمی افزود: ادارات حراست دانشگاه‌ها با افزایش دقت و سرعت در اموری که در فرآیند جذب با آنها مرتبط است کمک نمایند تا این فرآیند مطلوب‌تر و سریع‌تر به سر انجام برسد.
مشاور وزیر علوم و مدیر کل حراست وزارت علوم با اشاره به ثبت‌نام تعداد 130هزار نفر در آزمون نیمه متمرکز دکترا و آمار 27هزار نفری تعداد متقاضیان در آزمون‌های گذشته که بصورت پراکنده توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شد، گفت: دانشجویان کشور با استقبال مناسبی که از این آزمون کردند اعتماد خود را نسبت به روش پذیرش دانشجوی دکترا به صورت نیمه متمرکز نشان دادند و وظیفه ما است که با اجرای دقیق این آزمون برقراری عدالت آموزشی در کشور را بیشتر محقق کنیم.
وی طرح بومی‌گزینی را نیز یکی از برنامه‌های دیگر وزارت علوم در دوره جاری دانست و خاطرنشان کرد: با اجرای طرح بومی‌گزینی بسیاری از مشکلات از جمله کمبود خوابگاه‌ها و مسایل مربوط به انتقال و میهمانی دانشجویان حل می‌شود.
مشاور وزیر و مدیرکل حراست وزیر علوم همچنین اظهار داشت: برنامه‌های وزارت علوم نیز مانند هر برنامه دیگری قابل نقد است و ما از نقد استقبال می‌کنیم البته نقد اگر همراه با بررسی آسیب‌ها و ارائه راهکار باشد پذیرش بیشتری از طرف مسئولین خواهد داشت وگرنه نقد بدون ارائه راهکار و دور از انصاف در داوری به تخریب تبدیل می‌شود.
زارعی با اشاره به اجرای مناسب قانون هدفمندشدن یارانه‌ها در کشور و ضرورت اجرای این طرح گفت: با اجرای این قانون برخی هزینه‌ها مانند حمل و نقل، انرژی، روشنایی و آب افزایش پیدا کرده و لازم است مسئولان دانشگاه‌ها با پیش‌بینی تمهیدات، صرفه‌جویی و مدیریت مصرف بهینه انرژی امور جاری دانشگاه را کما فی سابق پیش ببرند.
مشاور وزیر علوم در ادامه تاکید کرد: توجه به سرمایش، گرمایش و مسائل رفاهی در خوابگاه‌های دانشجویی در فصل‌های زمستان و تابستان، غذای مناسب و بهداشتی در غذاخوری‌های دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی و برقراری منظم سرویس‌های ایاب و ذهاب همواره از مهمترین درخواست‌های دانشجویان عزیز است که مسئولین دانشگاه‌ها باید تلاش کنند این خواسته‌ها را به خوبی پاسخ دهند.
وی با اشاره به وجود 300 موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی در کشور یادآور شد: برخی از این موسسات هنوز شاخص‌های آموزشی و پژوهشی را در حد استاندارد ندارند که باید تقویت شوند ولی برخی دیگر مانند دانشگاه غیرانتفاعی شمال با کسب استانداردهای کیفی لازم توانسته‌اند از موسسه آموزش عالی به دانشگاه ارتقا یابند که می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی باشند.
یادآور می‌شود که چهارمین نشست مدیران حراست مراکز آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی سراسر کشور با حضور معاون دانشجویی وزیر علوم، مدیرکل دفتر گسترش آموزش و برنامه‌ریزی عالی، مشاور وزیر و مدیرکل حراست وزارت علوم و تعدادی از روسای دانشگاه‌های دولتی و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی در دانشگاه غیرانتفاعی و غیردولتی شمال در شهرستان آمل برگزار شد.