وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

82 درصد از دانشجویان ارشد از اجرای آزمون دکتری ابراز رضایت کردند
نویسنده : مدیر - ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۳
 

معاون دانشجویی وزارت علوم به شیوه برگزاری آزمون نیمه‌ متمرکز دکتری اشاره کرد و گفت: در برگزاری این آزمون افرادی که منافع مستقیم دارند، متوجه مفهوم برگزاری این شیوه آزمون شده‌اند؛ به‌طوری که در نظرسنجی که از 800 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد انجام شد، 82/5 درصد با اجرای آزمون دکتری به این شیوه ابراز رضایت کردند.


محمود ملاباشی در سومین سفر هیات دولت به استان کردستان در نشستی که با شورای دانشگاه کردستان برگزار شد، با اشاره به صحبت‌های معاونان دانشگاه کردستان مبنی بر ضعیف ‌بودن دانشگاه شهرستان‌ها نسبت به دانشگاه تهران، عنوان کرد: این نگاه که هرچه بدویم از تهرانی‌ها عقب هستیم به نظر نگاهی است که باید تجدید نظر شود و این نگاه روحیه‌ای ایجاد می‌کند که 73 میلیون ایرانی بگویند که اگر هرچه بدویم از ژاپن عقب هستیم.

ملاباشی با بیان اینکه بودجه‌ای که به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود، براساس بودجه سرانه‌ایست، افزود: زمانی که بحث بودجه‌ سرانه از فروردین‌ ماه سال 85 مطرح شد، دانشگاه‌های‌ تهران شرایط سختی را برای خود می‌دیدند زیرا بودجه‌ سرانه یک‌ ریال هم به بودجه‌ آنها اضافه نکرد و در شهرستان‌ها نیز با این بحران ‌که با بودجه موجود چه کنیم، روبرو بودیم.

معاون دانشجویی وزیرعلوم با اشاره به ابراز نارضایتی مسئولان دانشگاه‌های شهرستان‌ها مبنی بر کمبود بودجه، اظهارکرد: ای کاش در این سفرها به انتخاب مسئولان دانشگاه‌های شهرستان‌ها یکی از روسای دانشگاه‌های تهران نیز حضور پیدا می‌کردند تا خودتان مشاهده می‌کردید که برای کمبود بودجه تا چه حد دچار مشکل هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به عنوان مثال دانشجوی مکانیک مقطع کارشناسی دانشگاه‌های شهرستان همان سرانه‌ای را دریافت می‌کند که دانشجوی مکانیک دانشگاه امیرکبیر می‌گیرد به بودجه‌های شناور این دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: به اعتقاد بنده بودجه‌های شناور باید در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد و به این منظور هم صد هزار تومان بودجه‌ شناور برای این دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

معاون دانشجویی وزارت علوم گفت: در همه امور از تمامی دانشگاه‌ها نظرخواهی می‌شود و دانشگاه‌ها باید در این نظرخواهی شرکت کنند؛ بنابراین خواهش می‌کنیم این نگاه را از ذهن خود دور کنید و در حال حاضر من به جرأت قسم می‌خورم که بر روی منافع دانشگاه‌های شهرستان‌ها ایستاده‌ایم.

دانشگاه‌های تهران 10 تا 45 درصد از بودجه‌ خود را از درآمد‌های اختصاصی تامین می‌کنند

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های تهران حدود 10 تا 45 درصد از بودجه‌ خود را از درآمد‌های اختصاصی تامین می‌کنند، افزود: دانشگاه‌های شهرستان‌ها این درآمد را متاسفانه ندارند.

معاون دانشجویی وزارت علوم با اشاره به اظهار نظر مسئولین دانشگاه کردستان مبنی بر اختصاص بودجه کافی جهت محوطه‌ سازی دانشگاه، اظهار کرد: این مساله در کمیته تجمیع وزارتخانه بررسی می‌شود، اما به نظر بنده برنده کسی است که از خود طرح‌های نوآوری داشته باشد و برگ برنده ‌این نیست که ساعت به ساعت به هزینه‌ دانشگاه اضافه شود.

وی با اشاره به مشکل تجهیز آزمایشگاه‌ها و ابراز نارضایتی مسوولین دانشگاه کردستان از این امر، عنوان کرد: هیچ دانشگاهی نیست که گرفتاری‌هایی در راستای تجهیز آزمایشگاه‌ها و کمبود بودجه‌ در این راستا را نداشته باشد و امیدواریم قول‌های مساعدی که معاونت علمی ریاست جمهوری داده‌اند، عملی‌ شود.

ملاباشی به برگزاری آزمون نیمه‌ متمرکز دکتری اشاره کرد و گفت: تعجب می‌کنم که در انعکاس شیوه برگزاری این آزمون در وزارتخانه ضعیف عمل کرده‌ایم‌، به ‌طوری که جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها شیوه‌ی برگزاری آزمون دکتری را مورد سوال قرار دادند.

وی ادامه داد: در برگزاری این آزمون افرادی که منافع مستقیم دارند، متوجه مفهوم برگزاری این شیوه شده‌اند به‌طوری که در نظرسنجی که از 800 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد انجام شد، 82/5 درصد با اجرای آزمون دکتری به این شیوه ابراز رضایت کردند.

ملاباشی با بیان این‌که برگزاری آزمون نیمه‌متمرکز دکتری، آزادی دانشگاه‌ها را به قوت خود حفظ می‌کند، افزود: در این آزمون 130 هزار نفر شرکت کرده‌اند که به‌گونه‌ای غربال می‌شوند و اختیار جذب دانشجوی دکتری را از صفر تا 100 به دانشگاه‌ها واگذار کرده است.

معاون دانشجویی وزارت علوم با اشاره به آیین‌نامه‌ ارتقاء وزارت علوم عنوان کرد: در نگاه جدید به این آیین‌نامه سیاست‌هایی مطرح شده است که بسیاری از مشکلات موجود را رفع می‌کند.

به گزارش ایسنا، ملاباشی با اشاره به واگذاری امور رفاهی و خدماتی دانشجویان به بخش خصوصی عنوان کرد: این واگذاری به معنای این نیست که دانشگاه‌ها از خوابگاه‌ها بریده شوند، بلکه اداره‌ امور خوابگاه، غذا و سرویس ایاب و ذهاب باید دغدغه‌ اصلی دانشگاه و هیات رییسه‌ نباشد و اما نظارت هم‌چنان باقی بماند.

وی با طرح این سوال که آیا حیف نیست وقت استاد دانشگاه صرف مسائل پیش پا افتاده شود، افزود: قصد مجلس شورای اسلامی در تصویب این مصوبه این است که شما را از گرفتاری‌های مدیریتی رها کند، ضمنا به دانشجو مدیریت خوراک خود را آموزش دهد.

معاون دانشجویی وزارت علوم در خاتمه با بیان اینکه برای تجهیزات دانشگاه‌ها صندوق رفاه وزارت علوم به دانشگاه‌ها وام ارائه می‌دهد، گفت: با اعتباری که در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود، سعی می‌کنیم در میزان ارائه‌ این وام حد و حدودی وجود نداشته باشد و در خصوص بالا بودن میزان درصد سود و کم‌بودن زمان پرداخت وام می‌توانیم برای دانشگاه‌های در حال پیشرفت تسهیلات و یا فرصت‌هایی در نظر بگیریم.