وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

اجرای پرونده الکترونیکی سلامت در روستاها
نویسنده : مدیر - ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱٢/۱٧
 

مطابق مصوبه شورای عالی سلامت طرح پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان از سال 87 تا 97 به مدت 10سال در کشور به اجرا در می آید، این طرح ملی امسال از چند استان و با استقرار آن در مراکز بهداشتی - درمانی روستایی که پزشکان خانواده حضور دارند، شروع می شود.


حسین ریاضی، معاون تحقیق و توسعه مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در گفت و گو با فارس، با اعلام این مطلب، افزود: پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان یا همان سیستم e-health سیستمی است که به موجب آن برای هر ایرانی با استفاده از کد ملی یک فایل الکترونیک ایجاد می شود و همه اطلاعات مربوط به سلامت وی از قبل از تولد تا پس از مرگ در آن ثبت می شود و با استفاده از رمز عبور امکان دسترسی به این اطلاعات توسط وی یا پزشک معالج او در سراسر کشور به وجود می آید.

وی افزود: سیستم پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان 4 فاز دارد و اکنون 3 فاز آن شامل شناسایی وضع موجود کسب و کار سلامت در کشور است، تهیه مدل های وضع مطلوب کسب و کار سلامت در کشور و معماری بومی پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان به پایان رسیده و به زودی وارد فاز برگزاری مناقصه تهیه rfp و توسعه نرم افزارها، سیستم ها و زیر سیستم های اجرایی آن برای چند دانشگاه علوم پزشکی می شویم که به تدریج در سال های آینده گسترش می یابد.

وی اضافه کرد: با انجام این مناقصه ها که طی هفته های آینده آگهی آن در مطبوعات چاپ می شود، قرار است این سیستم امسال در مراکز بهداشتی- درمانی چند دانشگاه علوم پزشکی که پزشکان خانواده مستقر هستند، نصب و فعال شود و همزمان برنامه توسعه استاندارد پرونده الکترونیک سلامت نیز پیگیری می شود.

وی گفت: در کنار اجرای این پروژه ملی فرهنگ سازی و آموزش پرسنل بهداشتی- درمانی برای کاربردی کردن این طرح هم از طریق یک وب سایت آموزشی انجام می شود.

وی گفت: طرح پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان در جلسه اخیر شورای عالی سلامت که با حضور معاون اول ریاست جمهوری برگزار شد، مصوب شد و بر اساس این مصوبه شروع اجرای این طرح امسال است و باید طی یک پروسه 10ساله در سال 97 به پایان برسد.

وی اضافه کرد: مصوبه شورای عالی سلامت درباره طرح ملی پرونده الکترونیک سلامت به علت بار مالی بالای آن باید در هیئت دولت نیز تصویب و ابلاغ شود و البته باید دفتر بودجه وزارت بهداشت بار مالی این طرح را برآورد و اعلام کند که هنوز این کار به اتمام نرسیده است و البته چون این طرح بر اساس مناقصه و توسط شرکت های خصوصی انجام می شود هنوز نمی توان به طور دقیق بار مالی آن را تعیین کرد.

وی افزود: با توجه به لزوم ایجاد پرونده الکترونیک سلامت توسط پزشکان خانواده برای جمعیت تحت پوشش آنها، قرار است این طرح در مرحله اول در مراکز بهداشتی- درمانی روستایی که پزشکان خانواده حضور دارند در چند استان اجرا شود و بعد به تدریج به سایر مناطق کشور و بیمارستان ها گسترش یابد.

ریاضی گفت: با شروع اجرای طرح پرونده الکترونیک سلامت در یک دانشگاه علوم پزشکی قرار نیست صفر تا 100 این طرح در تمام مراکز بهداشتی - درمانی و آموزشی و پژوهشی آن دانشگاه اجرا شود، این طرح به صورت مرحله بندی شده اجرا می شود و توسعه نرم افزاری، سخت افزاری و جغرافیایی آن در مراکز مختلف تابعه وزارت بهداشت به مرور انجام می شود.

وی گفت: اگر بتوانیم در مدت 10 سال این پروژه را به سرانجام برسانیم باز هم از کشورهای دیگری نظیر انگلستان و کانادا که چند سالی است اجرای این پروژه را شروع کرده اند، جلوتر خواهیم بود.

وی گفت: هنوز هیچ کشوری در جهان پروژه پرونده الکترونیک سلامت را به طور کامل اجرا نکرده است و حتی کشور انگستان که در این زمینه جلوتر است، نتوانسته بیمارستان های خصوصی را نسبت به اجرای این طرح مجبور کند اما در ایران چون همه بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی و داروخانه ها تابع وزارت بهداشت هستند اجرای این طرح آسان تر است.

ریاضی افزود: در پرونده الکترونیک سلامت هر فرد، همه اطلاعات مربوط به سلامت وی از قبل از تولد یعنی دوران جنینی تا بعد از مرگ برای مباحث پزشکی قانونی درج می شود و علاوه بر خود بیمار، پزشک معالج و سیستم بهداشتی درمانی کشور شامل دانشگاه های علوم پزشکی، مدیران وزارت بهداشت و پزشکی قانونی در سطوح مختلف به این اطلاعات دسترسی خواهند داشت البته این اطلاعات در یک سیستم امینتی ذخیره می شود که امکان دسترسی افراد غیر مجاز به اطلاعات افراد نباشد.

وی گفت: 45 هزار بیمارستان، درمانگاه، مرکز بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی و داروخانه در کشور وجود دارند که بر اساس پروژه 10 ساله پرونده الکترونیک سلامت باید به این سیستم متصل شوند، اجرای این پروژه زمینه فعالیت های تحقیقاتی بزرگ ملی، ارائه خدمات پزشکی و مشاوره پزشکی از راه دور ( تله مدیسین) و تصمیم گیری دقیق مدیران بر اساس اطلاعات این پروژه را فراهم می کند.