وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

رفع مشکل قراردادهای پژوهشی نفتی/ مشارکت با دانشگاهها و پژوهشگاهها
نویسنده : مدیر - ساعت ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٩
 

معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت گفت: به منظور مشارکت مراکز رشد و دانشگاه ها در مناقصات وزارت نفت اصلاحیه ای برای رفع مشکل عقد قراردها تدوین و به رئیس جمهور ارائه شده است که در صورت تصویب مشکل عقد قرار دادهای جدید پژوهشی مرتفع می شود. به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدرضا مقدم در حاشیه نشست با مسئولان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پاسخ به خبرنگار مهر با اشاره به ادغام وزارتخانه های نفت و نیرو اظهار داشت: آنچه که در نظامنامه پژوهش و فناوری وزارت نفت مد نظر گرفته شده است مشابه آن چیزی است که در سایر کشورها پیش بینی شده است.


معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت، افزایش تولید ناخالص داخلی را از اهداف این نظامنامه ذکر کرد و یاداور شد: مواردی که در این نظامنامه مد نظر گرفته شده است در جهت افزایش توان تولید داخلی است و در این راستا رئیس جمهور هم در جلسه شورای معاونین اعلام کردند هر سیستمی که منجر به اصلاح سیستم های گذشته شود مانند سامانه خرید، کدینگ ملی و نظامنامه پژوهش و فناوری وزارت نفت باید تقویت شود.
وی با اشاره به ایراد آیین نامه اجرایی قانون انتخاب مشاوران اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: در آیین نامه اجرایی این قانون پژوهشگاه ها و دانشگاه های زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین موسسات علمی مانند مراکز رشد و پارکها از این آیین نامه مستثنی بودند.
مقدم ادامه داد: این امر هر چند که در آیین نامه مناقصات در بخش پژوهش و فناوری اصلاح شده بود در آیین نامه اجرایی انتخاب مشاوران لحاظ نشده بود از این رو شبهه هایی را در این زمینه ایجاد کرد. 
معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت از اصلاح این آیین نامه خبر داد و اضافه کرد: در این راستا آیین نامه جدیدی تدوین و به رئیس جمهور ارائه شد که در صورت تصویب مشکل عقد قرارداد با دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز رشد نیز حل خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ پروژه تحقیقاتی در وزارت نفت متوقف نشده است، خاطر نشان کرد: تاکنون کلیه پروژه هایی که در گذشته تعریف شده بود در حال اجرا است و پروژه های جدید نیز در دستور کار قرار دارد.