وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

ثبت نام در آزمون دوره های فراگیر کارشناسی بهمن ماه سال 1390 دانشگاه پیام نور
نویسنده : مدیر - ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢٥
 

سازمان سنجش آموزش کشور بدین وسیله به اطلاع کلیه متقاضیان شرکت در آزمون دوره های فراگیر کارشناسی بهمن ماه سال 1390 دانشگاه پیام نور می رساند که ثبت نام برای شرکت در آزمون مذکور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.orgاز ساعت 9 صبح روز یکشنبه 24/7/90 آغاز و در پایان روز یکشنبه 1/8/90 پایان می پذیرد. لذا کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام که دارای شرایط ذیل می باشند می توانند در آزمون مذکور ثبت نام و شرکت نمایند.


ضوابط پذیرش و ثبت‌نام:

علاقمندان به تحصیل در دوره‌های فراگیر در صورت داشتن شرایط زیر، می‌توانند به عنوان دانش‌پذیر کارشناسی در یک رشته ثبت‌نام و حداکثر در 15 مرکز مجری از استان محل سکونت و یا اشتغال بر اساس جداول شماره 7 مندرج در دفترچه راهنما  انتخاب نمایند.
الف) شرایط عمومی:
1-اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
2-نداشتن عناد با نظام جمهوری اسلامی ایران.
توضیح: مصادیق عناد شامل: ‌الف) مبارزه مسلحانه با نظام جمهوری اسلامی ایران، ب) داشتن وابستگی تشکیلاتی به گروهک‌های محارب، ج) پرداخت کمک مالی به گروهک‌های محارب یا هواداری نمودن تشکیلاتی از آن گروهک‌ها و یا داشتن عضویت در آنها، د) تبلیغ ماتریالیسم و ادیان ساختگی.
3- عدم احراز فساد اخلاقی.
توضیح: مصادیق فساد اخلاقی شامل اعتیاد به مواد مخدر و اشتهار به فحشا می‌باشد.
تذکر مهم: احراز شرایط عمومی داوطلبان در صورت نیاز با استعلام از مراجع ذیصلاح قانونی است.
4- برخورداری از توانایی جسمی متناسب با رشته انتخابی. داوطلبان باید از توانایی جسمی لازم متناسب با رشته انتخابی خود برخوردار باشند. شایان ذکر است مسئولیت عدم توانایی برای ادامه تحصیل براساس نظام آموزشی دانشگاه در خصوص داوطلبان دارای معلولیت جسمی به عهده شخص داوطلب خواهد بود.
 
ب) شرایط اختصاصی:
- مدارک تحصیلی مورد پذیرش برای ثبت‌نام در دوره دانش‌پذیری:
دارندگان دیپلم رسمی متوسطة نظام قدیم و پیش‌دانشگاهی نظام ‌جدید در رشته‌های تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی،ادبیات و علوم انسانی، هنر، علوم و معارف اسلامی و دارندگان مدرک کاردانی رسمی مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین دارندگان سایر مدارک متوسطه تحصیلی اعم از هنرستان و دانشسراهایی که مدت آموزش متوسطه آنها 4 سال بوده است و دارندگان مدرک رسمی کاردانی پیوسته یا کاردانی ناپیوسته، مجاز به شرکت در آزمون‌های دوره‌های فراگیر کارشناسی دانشگاه پیام نور هستند.
1- جهت ثبت نام در دوره‌های فراگیر مقطع کارشناسی برای دانش‌آموزان متوسطه نظام جدید، داشتن گواهینامه پیش‌دانشگاهی الزامی می‌باشد.
تبصره : استثنائاً دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی که تا تاریخ 30/11/1390 فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند در این دوره شرکت نمایند.
2- مدارک تحصیلی خارج از کشور در صورتی برای ثبت‌نام در دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام‌نور معتبر است که برابری آن با مدرک دیپلم متوسطة نظام قدیم یا پیش‌دانشگاهی یا بالاتر از آن به تأیید وزارت آموزش و پرورش یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده باشد‌.
3- مدارک تحصیلی حوزوی در صورتی برای ثبت‌نام در دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام­نور معتبر است که بر اساس مصوبه جلسه 368 مورخ 03/11/1374 شورای عالی انقلاب فرهنگی‌، به تأیید مدیریت حوزه علمیه قم و یا خراسان رسید‌ه باشد.
4- دارندگان مدرک کاردانی رسمی‌ در صورت تطابق رشته قبلی با رشته انتخابی فعلی، پس از تبدیل وضعیت از دانش‌پذیری به دانشجویی می‌توانند از ارزیابی و معادل‌سازی تعدادی از واحدهایی که در دورة کاردانی گذرانده‌اند، طبق مقررات و نظر گروه‌های آموزشی برخوردار شوند.
5- مطابق مصوبه 17/11/88 شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی عالی، باتوجه به اینکه دارندگان مدرک کاردانی پیوسته فاقد مدرک پیش‌دانشگاهی می‌باشند، در صورتیکه در دوره کارشناسی پیوسته پذیرفته شوند مدرک آنان جایگزین مدرک پیش‌دانشگاهی محسوب شده و هیچیک از واحدهای درسی گذرانده آنان قابل معادل سازی نمی‌باشد.
6- دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر در صورتی که از لحاظ مقررات وظیفه عمومی ممنوعیت نداشته باشند نیز می‌توانند در این دوره‌ها ثبت‌نام نمایند.
7- دارندگان مدرک معادل کاردانی (معادل فوق دیپلم) مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی یا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور که در آزمون دارندگان معادل مدرک کاردانی حدنصاب نمره علمی لازم را کسب نموده‌اند می‌توانند در دوره‌های فراگیر کارشناسی دانشگاه پیام‌نور ثبت‌نام و شرکت نمایند. این دسته از داوطلبان پس از قبولی در دوره دانش‌پذیری جهت ثبت‌نام می‌بایست کارنامه نتیجه آزمون مدرک معادل کاردانی خود را به همراه سایر مدارک لازم به مرکز مربوطه دانشگاه پیام‌نور ارائه نمایند.
 
ج) مقررات وظیفه عمومی:
الف) با عنایت به اینکه برابر ضوابط در دوره‌ دانش‌پذیری معافیت تحصیلی به دانش‌پذیران تعلق نمی‌گیرد، لذا داوطلبان مـرد علاقه‌مند به تحصیل در دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام نور (نوبت بیست و سوم) علاوه بر داشتن شرایط مندرج در بندهای عمومی و اختصاصی در صورت دارا بودن یکی از شرایط مندرج در جدول زیر مجاز به ثبت نام در دوره دانش‌پذیری کارشناسی می‌باشند.
جدول شماره 1 شرح وضعیت نظام وظیفه
کد وضعیت
توضیحات
1
کارت پایان خدمت.
2
کارت معافیت: - دائم (عفو رهبری، کفالت یا پزشکی و ...)
 - موقت در مدت اعتبار آن (ارائه‌ی کارت دائم در هنگام ثبت‌نام ـ تشکیل پرونده دانشجویی ـ الزامی است).
3
پرسنل شاغل رسمی نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران ـ با ارائه گواهی اشتغال و حکم استخدامی از یگان مربوط.
4
متعهد خدمت در هر یک از وزارتخانه‌ها و یا سازمان‌ها ـ با ارائه گواهی اشتغال مبنی بر تعهد خدمت و معافیت از انجام خدمت سربازی پس از انجام تعهد.
5
مشمول دیپلمه اعزامی شاغل به خدمت در نیروهای نظامی و انتظامی فاقد غیبت قبل از اعزام ـ با ارائه گواهی اشتغال به خدمت.
تذکر: اینگونه داوطلبان پس از قبولی در آزمون دانش‌پذیری، در صورت داشتن غیبت قبل از اعزام و یا سپری شدن بیش از یک سال از خدمت وظیفه‌ی آنان در زمان تبدیل وضعیت به دانشجویی، ترخیص نخواهند شد و ادامه تحصیل آنان برابر ضوابط دانشگاه فقط در صورت هماهنگی و موافقت یگان محل خدمت خود، به صورت تحصیل همزمان با خدمت وظیفه عمومی امکان پذیر است.
6
دارندگان دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت (متولدین نیمه‌ی دوم سال 1371 که به صورت حضوری مدرک پیش‌دانشگاهی اخذ نموده‌اند).
تذکر: این داوطلبان (در دوره دانش‌پذیری) موظفند در موعد مقرر توسط ناجا، به خدمت وظیفه عمومی اعزام و در صورت قبولی در آزمون دانش‌پذیری (هنگام تبدیل وضعیت به دانشجویی) به شرط نداشتن غیبت سربازی در زمان اعزام، تقاضای ترخیص و صدور معافیت تحصیلی نمایند.
7
 متولد سال 1372 و بعد از آن (دانش‌آموخته و دانش‌آموز سال آخر دوره متوسط روزانه و شبانه نظام قدیم متوسطه و همچنین نظام جدید دوره پیش‌دانشگاهی).
تذکر: این داوطلبان (در طول مدت دوره دانشپذیری) در تاریخی که توسط ناجا اعلام می‌گردد، باید مبادرت به اخذ دفترچه و پس از اخذ آن نسبت به اعزام خود در موعد مقرر اقدام نمایند و پس از قبولی قطعی در آزمون، در صورت داشتن شرایط تقاضای ترخیص و معافیت تحصیلی نمایند.
تبصره: پذیرفته شده‌ای که هنگام ثبت نام و تشکیل پرونده‌ی دانشجویی در دانشگاه - هنوز مدت شش ماه از تاریخ دانش‌آموختگی وی سپری نشده باشد نیازی به ارائه‌ی برگ اعزام به خدمت ندارد.
8
مشمول دانش‌آموخته دوره کاردانی (فوق دیپلم) شاغل به خدمت در نیروهای نظامی و انتظامی با ارائه‌ی گواهی اشتغال به خدمت و تصویر برابر با اصل گواهی اعلام پایان تحصیلات صادره به ناجا.
تذکر: اینگونه داوطلبان تا شروع نیمسال تحصیلی دانشجویی (حداکثر تا 31/6/1391) باید خدمت دوره‌ی ضرورت آنان به پایان رسیده باشد.
*9
دانش‌آموختگان دوره کاردانی (در رشته‌های غیر آموزش پزشکی حداکثر تا تاریخ 31/6/1390) در فرصت 6 ماهه- با داشتن تصویر برابر با اصل گواهی اعلام پایان تحصیلات صادره به ناجا.
تذکر: بدیهی است مفاد تذکر بند 6 و 7 شامل این دسته از داوطلبان نیز می‌گردد.
*10
دانشجویان سال آخر مقطع کاردانی که حداکثر تا تاریخ 31/6/1391 دانش‌آموخته می‌شوند (فاقد غیبت سربازی).
تبصره: پذیرفته‌شده‌ای که – هنگام ثبت‌نام و تشکیل پرونده‌ی دانشجویی در دانشگاه- هنوز مدت 6 ماه از تاریخ دانش‌آموختگی وی سپری نشده باشد، نیازی به ارائه‌ی برگ اعزام به خدمت ندارد.
11
دارنده معافیت تحصیلی در سایر دانشگاه‌ها و یا حوزه‌های علمیه معتبر (در صورت تأیید شورای مدیریت حوزه علمیه قم یا خراسان).
تذکر: این داوطلبان که قصد ادامه تحصیل در یک رشته دیگر در دانشگاه پیام نور را دارند پس از قبولی در آزمون با ارائه تصویری از همان معافیت تحصیلی و گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه اولیه در هر نیمسال تحصیلی می‌توانند ادامه تحصیل دهند.
تبصره: بدیهی است هر موقع دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، معافیت تحصیلی دانشجو و طلبه‌ای را خاتمه یافته اعلام نمایند، مشمول دیگر نمی‌تواند با عنوان دانشجو، از معافیت تحصیلی دانشگاه استفاده نماید. لذا برابر مقررات بایستی مطابق با اعلام وضعیت دانشگاه اولیه خود را به سازمان وظیفه‌ی عمومی معرفی و به خدمت وظیفه اعزام شده و در صورت ارائه گواهی اشتغال به خدمت ادامه تحصیل دهد.
تبصره 1: درخواست معافیت تحصیلی برای دانشجوی مشمول پذیرفته‌شده بعد از قبولی قطعی در آزمون دانش‌پذیری (از زمان تبدیل وضعیت به دانشجویی) انجام گرفته و سنوات تحصیل وی از این زمان (دانشجویی) محاسبه می‌گردد.
تبصره 2: داوطلبان پذیرفته‌شده مشمول در صورتی که در حین انجام خدمت مقدس سربازی در هر یک از دوره‌های دانشگاه پیام نور، به عنوان دانشجو پذیرفته شوند، با توجه به نظام آموزشی دانشگاه در صورت تمایل با موافقت یگان محل خدمت وظیفه خود می‌توانند تحصیل همزمان با خدمت سربازی داشته باشند. در این صورت می‌توانند در امتحانات پایان نیمسال تحصیلی دانشگاه که در نزدیکترین مرکز یا واحد دانشگاه پیام نور برگزار خواهد شد، شرکت نمایند. بنابر این نیازی به ترخیص از خدمت نظام وظیفه برای دانشجو شدن ندارند. بدیهی است مسئولیت هماهنگی و وفق خود با مقررات ناجا و دانشگاه به عهده‌ی پذیرفته‌شدگان است و دانشگاه هیچ مسئولیتی در این زمینه به عهده نخواهد داشت.
 * تذکر: ادامه تحصیل این داوطلبان در صورت قبولی در آزمون صرفاً در رشته متناسب با نوع مدرک کاردانی، با احتساب تعدادی از واحدهای دوره‌ی کاردانی در دوره‌ی بالاتر به نحوی که حداکثر طول مدت تحصیل آنان از کاردانی به مقطع بالاتر 2 سال کمتر از طول مدت مجاز تحصیل طبق ضوابط وزارت علوم، در همان دوره‌ی تحصیلی باشد، از نظر نظام وظیفه بلامانع است (حداکثر طی دوره کارشناسی 4 سال می‌باشد). بنابر این داوطلبان فقط مجاز به انتخاب رشته کارشناسی متناسب با همان رشته کاردانی خواهند بود.
 
د) شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی:
داوطلبان شرکت‌کننده اتباع غیرایرانی، باید علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی این آزمون، دارای شرایط ذیل بوده و بند مربوط را در تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی، علامتگذاری نمایند.
1- ثبت‌نام اتباع غیرایرانی مقیم ایران، منوط به داشتن یکی از مدارک اقامتی یا شناسایی معتبر زیر می‌باشد.
1-1- گذرنامه که دارای پروانه اقامت با حداقل شش ماه اعتبار باشد.
2-1- دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از سوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.
3-1- کارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی دارای اعتبار در سال 1390، صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.
4-1- کارت آمایش مرحله هفتم صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.
5-1- فقط اتباع غیرایرانی مقیم، که از مدارس رسمی داخل کشور جمهوری اسلامی ایران، فارغ‌التحصیل شده‌اند مجاز به شرکت در آزمون دوره‌های فراگیر کارشناسی سال 1390 می‌باشند.
تبصره: در هر مرحله‌ای مغایرت شرایط داوطلب با شرایط اعلام شده فوق‌الذکر، از سوی مراجع ذیصلاح تشخیص داده شود، از ادامه مراحل گزینش یا تحصیل داوطلب جلوگیری بعمل خواهد‌آمد.
2- ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان غیرایرانی و اجرای روند امور کنسولی آنان بر اساس مفاد شیوه‌نامه ثبت‌نام و پذیرش شدگان غیرایرانی که به تصویب کارگروه دانشجویان غیرایرانی رسیده است، انجام می‌پذیرد.
3- داوطلبان غیرایرانی ملزم به مطالعه دقیق مندرجات دفترچه‌های راهنمای آزمون بوده و هیچ عذری مبنی بر عدم اطلاع ازمفاد دفترچه‌ها پذیرفته نیست.
4- چنانچه اتباع غیرایرانی که در ردیف پذیرفته‌شدگان نهایی این آزمون قرار گرفته‌اند، در زمان ثبت‌نام بند 18 تقاضانامه را علامتگذاری ننموده باشند، پذیرش آنان لغو خواهد شد.
5- تحصیل همزمان اتباع غیرایرانی شاغل به تحصیل در مؤسسات آموزش عالی در واحدهای آموزشی دانشگاه‌های پیام‌نور، جامع علمی کاربردی و مرکز جامعه المصطفی(ص) العالمیه ممنوع می‌باشد.
6- اتباع غیرایرانی مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در مناطق ممنوعه تردد و اسکان اتباع خارجی نمی‌باشند. بدیهی است در صورت پذیرش و اعلام قبولی داوطلبان غیرایرانی در مناطق ممنوعه، پذیرش آنان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی آن مناطق، «کان لم یکن» تلقی می‌گردد. توضیح و فهرست مناطق ممنوعه تردد و اسکان برای این داوطلبان، در سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است.
7- پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته‌هایی که منجر به ایجاد تعهداتی برای جمهوری اسلامی ایران شود (از جمله تعهدات استخدامی) و رشته‌های خاص و حساس اکیداً ممنوع می‌باشد. توضیح و فهرست این رشته‌ها، در سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است.
8- داشتن حداقل معدل کتبی 00/14 از دیپلم سه ساله نظام جدید برای رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی.
تبصره: در صورت مغایرت معدل اعلام شده به سازمان سنجش آموزش کشور، با معدل مندرج در اصل گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه، با پذیرفته‌شدگان مطابق ضوابط رفتار خواهد شد.
9- چنانچه در حین تحصیل پذیرفته شدگان غیرایرانی، محرز گردد که دانشجو دارای مدرک کارشناسی و یا بالاتر بوده و مجدداً با شرکت در آزمون، در مقطع تحصیلی تکراری پذیرفته شده است، از تحصیل ایشان ممانعت بعمل آمده و اخراج محسوب می‌گردد. دانشگاه محل قبولی داوطلبان در این خصوص ملزم به اخذ تعهد از دانشجو در مرحله پذیرش و ثبت‌نام اولیه هستند.
10- کلیه اتباع غیرایرانی متقاضی ثبت‌نام و شرکت در آزمون دوره‌های فراگیر کارشناسی سال 1390، در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط اعلام شده، لازم است در زمان ثبت‌نام با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org و ورود به لینک مربوطه نسبت به تکمیل اطلاعات درخواستی اقدام نمایند؛ که پس از تکمیل اطلاعات مورد درخواست در سایت، به این دسته از داوطلبان یک کد پیگیری 13 رقمی داده خواهد شد که داوطلب می‌بایست این کد را دقیقاً در محل مخصوصی که در بند 18 تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی، پیش‌بینی شده است درج نمایند.
3- رشته­های تحصیلی دوره دانش‌پذیری:
رشته­های تحصیلی دوره فراگیر برای پذیرش دوره بیست و سوم کارشناسی بر اساس جدول شماره 2 مندرج در دفترچه راهنما تنظیم گردیده است. داوطلبان متقاضی شرکت در این دوره باید کد رشته و مراکز مربوطه را از جدول شماره 7  مندرج در دفترچه راهنما استخراج در تقاضانامه درج نمایند.
4- هزینه ثبت‌نام:
- داوطلبان با مراجعه به باجه‌های پستی، برای خرید کارت اعتباری دارای شماره پرونده و رمز ورود به منظور ورود به سیستم نرم‌افزاری ثبت‌نام اینترنتی و یک جلد دفترچه راهنمای ثبت‌نام، جمعاً مبلغ 500/658 (ششصد و پنجاه و هشت هزار و پانصد) ریال پرداخت می‌نمایند که مبلغ 000/650 ریال آن بابت وجه ثبت‌نام و مبلغ 500/8 ریال بابت هزینه توزیع مدارک ثبت‌نامی (000/7 ریال بابت توزیع دفترچه راهنما و 500/1 ریال بابت توزیع کارت اعتباری ثبت‌نام) توسط پست می‌باشد.
 
نکته قابل‌توجه: متقاضیان گرامی در پرداخت  وجه ثبت‌نام دقت فرمایند ، زیرا وجوه واریزی به هیچ‌عنوان قابل استرداد نمی‌باشد.
 
5- شهریه تحصیل در دوره دانش‌پذیری فراگیر کارشناسی:
1 - شهریه دوران دانشجویی (پس از قبولی در نیمسال دانش‌پذیری) طبق تعرفه و با افزایش سنواتی 15% مطابق مصوبات هیأت امنای دانشگاه اخذ می‌گردد.
2- مابه‌التفاوت شهریه دوره دانش‌پذیری متقاضیانی که موفق به ورود به دانشگاه گردند در اولین نیمسال دانشجویی به میزان 50% شهریه ثابت و متغیر سال ورود متناسب با تعداد واحد انتخابی دوره دانش‌پذیری اخذ خواهد شد.
3- چنانچه دانش‌پذیران گرامی متقاضی استفاده از خدمات آموزشی دانشگاه پیام نور (کلاس‌های رفع اشکال گروهی) باشند می‌توانند برای اطلاع از نحوه ثبت‌نام و میزان شهریه به مراکز استانی دانشگاه مراجعه و پس از ثبت‌نام و پرداخت شهریه در این دوره‌ها شرکت نمایند.
6- تکالیف دانش‌پذیر برای شرکت در آزمون:
داوطلب متقاضی شرکت در آزمون باید اقدامات زیر را به موقع و در مهلت مقرر انجام دهد.
ـ ثبت­نام در نیمسال دانش‌پذیری.
ـ دریافت کارت شرکت در آزمون در موعد مقرر.
ـ حضور در محل و حوزه‌ امتحانی که برای او تعیین می‌شود و شرکت در آزمون و پاسخگویی به سؤالات آزمون.
7- محل آزمون دانش‌پذیری:
محل آزمون داوطلبان بر اساس شهرستان محل اقامت برای تعیین حوزه امتحانی (بند مربوط در تقاضانامه ثبت‌نام) در استان محل اقامت داوطلب می‌باشد. لذا مقتضی است داوطلبان با مراجعه به جدول شماره 9 مندرج در دفترچه راهنما و درج کد مربوط به استان محل اقامت در تقاضانامه ثبت‌نام اقدام نمایند.
پذیرش در دوره کارشناسی فراگیر دارای ظرفیت مطابق جداول اعلام شده و به صورت منطقه‌ای و بومی‌گزینی می‌باشد و هر داوطلب می‌تواند فقط یک رشته را حداکثر در 15 مرکز یا واحد دانشگاه پیام‌نور در استان محل سکونت یا استان محل اشتغال خود انتخاب نماید.
تبصره - دانشگاه پیام‌نور فاقد خوابگاه و در خصوص تأمین آن هیچگونه مسئولیتی را بر عهده نخواهد داشت.
8- ثبت‌نام در دوره دانش پذیری:
زمان ثبت‌نام دوره دانش‌پذیری کارشناسی دانشگاه پیام‌نور از تاریخ 24/7/90 آغاز و در پایان وقت اداری 1/8/90 به پایان می‌رسد. داوطلبان با مراجعه به باجه‌های پستی، برای خرید کارت اعتباری دارای شماره پرونده و رمز ورود به منظور ورود به سیستم نرم‌افزاری ثبت‌نام اینترنتی و یک جلد دفترچه راهنمای ثبت‌نام، جمعاً مبلغ 500/658 (ششصد و پنجاه و هشت هزار و پانصد) ریال پرداخت می‌نمایند که مبلغ 000/650 ریال آن بابت وجه ثبت‌نام و مبلغ 500/8 ریال بابت هزینه توزیع مدارک ثبت‌نامی (000/7 ریال بابت توزیع دفترچه راهنما و 500/1 ریال بابت توزیع کارت اعتباری ثبت‌نام) توسط پست می‌باشد. ثبت‌نام در نیمسال دانش‌پذیری نوبت بیست و سوم صرفاً به روش اینترنتی و توسط سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org امکان پذیر است.
 
9- زمان توزیع کارت اینترنتی و برگزاری آزمون نیمسال دانش‌پذیری:
توزیع کارت شرکت در آزمون دوره فراگیر کارشناسی سال 1390 دانشگاه پیام نور به صورت اینترنتی خواهد بود که بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده اطلاعات مربوط به کارت شرکت در آزمون  داوطلبان بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار داده خواهد شد و دانش‌پذیران می‌توانند از تاریخ 20/10/1390 لغایت 22/10/1390 نسبت به پرینت کارت شرکت در آزمون آزمون اقدام نمایند.
1- آزمون دوره‌های فراگیر مقطع کارشناسی سال 1390 دانشگاه پیام‌نور بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده، انشاءالله در روز جمعه مورخ 23/10/1390 برگزار خواهد شد.
2- محل برگزاری آزمون در ذیل کارت ورود به جلسه دانش‌پذیران درج خواهد گردید.
3- برگزاری آزمون و تصحیح اوراق آزمون دانش‌پذیران از طریق سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌شود. سؤالات آزمون مطابق سرفصل و کتب معرفی شده دانشگاه پیام‌نور و طبق جداول دروس و منابع اعلام شده برای هر درس در هر رشته تحصیلی مندرج در دفترچه راهنما توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی می‌شود.
توجه: هرگونه تغییر احتمالی در تاریخ و یا محل برگزاری آزمون یا تاریخ و نحوه توزیع کارت از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org و دانشگاه پیام‌نور www.pnu.ac.ir یا رسانه‌های گروهی و پیک سنجش به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.
10 - نحوه گزینش دانشجو در دوره‌های فراگیر کارشناسی و تبدیل وضعیت:
1- داوطلبان با توجه به کدرشته امتحانی و استان بومی خود (اقامت و یا اشتغال) می‌توانند حداکثر 15 مرکز را در تقاضانامه ثبت‌نامی درج نمایند.
2- معدل کتبی دیپلم دارندگان دیپلم نظام جدید رشته‌های تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی،ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی سال‌های 1384 لغایت 1389، به عنوان سابقه تحصیلی، 25% از گزینش نهایی آنان را تشکیل خواهد داد.
3- برای اعمال تأثیر سوابق تحصیلی، معدل کتبی دیپلم که داوطلبان در فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج نموده‌اند ملاک می‌باشد و از آنجا که این مدارک در زمان ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان، توسط مراکز پذیرنده کنترل می‌شود، چنانچه مغایرتی در این زمینه وجود داشته باشد، مسئولیت آن متوجه داوطلب خواهد بود.
4- برای پاسخ‌های غلط به گزینه‌ها، نمره منفی لحاظ نمی‌شود.
5- داوطلب برای آنکه از دانش‌پذیر به دانشجو تغییر وضعیت دهد ضمن داشتن شرایط عمومی پذیرش دانشجو موضوع بندهای الف و ب و (بند ج برای داوطلبان ذکور) ضوابط پذیرش و ثبت‌نام باید تمامی شرایط زیر را احراز کند.
6- دانش‌پذیر باید در پایان نیمسال دانش‌پذیری در آزمون تمامی درس‌های اختصاصی (6 تا 8 واحد مشخص شده در جداول ذیربط هر بخش از دفترچه) و تمامی درس‌های عمومی (7 تا 8 واحد) شرکت کند و نمره نهایی لازم را برای پذیرش کسب نماید.
تذکر: دانشجویی که در دوره دانش‌پذیری نمرات زیر 10 کسب نموده و قبول اعلام شده، لازم است دروس مورد نظر را در مدت مجاز تحصیل با رعایت پیش‌نیاز دروس اخذ و با موفقیت (کسب حداقل نمره 10) بگذراند.
11 - تسهیلات آموزشی:
     کارکنان اداری و علمی دانشگاه پیام‌نور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی دولتی وابسته به آن، کارکنان رسمی- پیمانی و قراردادی شاغل در سازمان‌های طرف قرارداد با دانشگاه (سازمان‌های ذکر شده در جدول شماره 8 مندرج در دفترچه راهنما) و ایثارگران می‌توانند از تسهیلات آموزشی در نظر گرفته ‌شده بهره‌مند گردند داوطلبان واجد شرایط باید کد مورد نظر را در قسمت مشخص شده فرم تقاضانامه ثبت‌نام درج نمایند.
تذکر: (منظور از سازمان‌های طرف قرارداد سازمان‌هایی هستند که با دانشگاه پیام‌نور تفاهم‌نامه همکاری دارند و سهمیه مربوط فقط مختص کارکنان شاغل رسمی، پیمانی و قراردادی در آن سازمان‌ها می‌باشد).
- کارکنان اداری و علمی دانشگاه پیام‌نور (رسمی‌، پیمانی، قراردادی).
- اعضای خانواده کارکنان اداری و علمی دانشگاه پیام‌نور (همسر و فرزندان).
- کارکنان اداری و آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همسر و فرزندان اعضاء هیأت علمی رسمی دانشگاه‌های دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.
- داوطلبان بومی جزیره ابوموسی که حداقل به مدت سه سال در آن جزیره ساکن بوده اند از امتیاز ویژه برخوردارند. این دسته از داوطلبان برای استفاده از این تسهیلات لازم است کد 413 (مندرج در جدول شماره8 دفترچه راهنما) را در بند مربوطه در فرم تقاضانامه وارد نموده و پس از پذیرش فرم تأییدیه سکونت که به تأیید فرمانداری جزیره ابوموسی رسیده باشد به همراه سایر مدارک به دانشگاه محل تحصیل ارائه نمایند.
تذکرمهم: داوطلبان باید به هنگام تکمیل فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی دقت نمایند کد مربوط به سازمانی که تحت پوشش آن می‌باشند و یا در آن اشتغال دارند را به صورت صحیح و درست در محل مربوطه درج نمایند. چنانچه به هر علتی کد مربوطه اشتباه و یا درج نشده باشد پس از اعلام نتایج به هیچ‌ عنوان امتیازی لحاظ نخواهد شد.
12-سهمیه ایثارگران:
هر یک از داوطلبان متقاضی سهمیه ایثارگران می‌توانند بر اساس شرایط خود که در بندهای (الف و ب) ذیل متقاضی استفاده از این سهمیه شوند.
الف- رزمندگانی که بر اساس ماده 1 و تبصره‌های چهارگانه ماده مذکور در آیین‌نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از تاریخ 31/6/1359 لغایت 31/6/1367 حداقل شش (6) ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور داشته‌اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد‌ کشاورزی) نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام از سوی ستاد مشترک سپاه پاسداران (نیروی مقاومت بسیج) و یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تأیید نهایی قرار گیرند.
تذکر مهم: داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهیمه رزمندگان نسبت به دریافت کد رهگیری 12 رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در محلی که در تقاضانامه اینترنتی در نظر گرفته شده است درج نمایند.
تبصره ‌1- مناطق‌ عملیاتی‌ بر اساس‌ مصوبات‌ شورای‌ عالی‌ دفاع‌ تعیین‌ می‌شود.
تبصره ‌2- مدت‌ حضور یا خدمت‌ در جبهه‌ سربازان‌ و پاسداران‌ وظیفه‌ و همچنین‌ تعهدات‌ و مأموریت‌های‌ خدمتی‌ پرسنل‌ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های‌ نظامی‌ در جبهه‌ و نیز طرح‌ 6 ماهه‌ دانشجویان‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌، حضور داوطلبانه‌ تلقی‌ نمی‌شود.
تبصره 3- بسیجیان فعال و عادی پایگاه‌های مقاومت بسیج، مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی‌شوند.
تبصره 4- فرزندان و همسران رزمندگان (داوطلبانی که پدر و یا مادر آنان فقط دارای مدت حضور در جبهه می‌باشند) مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی‌باشند.
تبصره 5- کد رهگیری 12 رقمی ارگان‌های استفاده‌کننده از سهمیه شاهد و رزمندگان برای هر آزمون و هر سال متفاوت است. لذا داوطلبان می‌بایست برای هر آزمون، کد رهگیری جدید از ارگان ذیربط دریافت دارند.
ب- جانبازان 25 تا 69 درصد، آزادگان و فرزندان و همسران آنان، فرزند و همسر جانبازان 50% و بالاتر و همچنین فرزندان و همسران شهدا، مفقودین و اسرا و جانبازان 70% و بالاتر و خانواده شهدا (پدر، مادر، برادر و خواهر شهید) برای استفاه از سهمیه مربوط بایستی ضمن مراجعه به سایت اینترنتی ایثار به نشانی: www.isaar.irبا درج کد ملی و کد ایثارگری و اطلاعات لازم در لینک مربوط کد 12 رقمی پیگیری ایثارگری را دریافت دارند و آن را در بند 13 فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج نمایند. پس از آن ضمن مراجعه مجدد به سایت ایثار، در قسمت پیگیری سهمیه از وضعیت تأیید یا عدم تأیید سهمیه خود مطلع شوند و در صورت هر گونه مشکل با شماره تلفن‌های مندرج در سایت ایثار (سامانه تأیید سهمیه) تماس حاصل نمایند.
تذکر مهم: جانبازان با درصد جانبازی حداقل 25% و آزادگان در صورت دارا بودن مدت حضور در جبهه، ضمن درج کد پیگیری ایثارگری در بند مربوط در تقاضانامه ثبت‌نام، به ارگان ذیربط (سپاه ‌پاسداران انقلاب ‌اسلامی یا وزارت جهاد ‌کشاورزی) مراجعه و با ارائه کارت جانبازی و آزادگی، فرم مخصوص استفاده از مدت حضور در جبهه را تکمیل نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت نام، توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران (نیروی مقاومت بسیج) و وزارت جهاد کشاورزی مورد تأیید نهایی قرار گیرد و در گزینش نهایی به مدت جبهه معادل شده با درصد جانبازی و یا مدت اسارت اضافه گردد. ضمناً این قبیل داوطلبان نیازی به درج کد 12 رقمی رهگیری که از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دریافت نموده‌اند در تقاضانامه ثبت‌نامی ندارند.
ج- براساس تبصره 2 ماده 10 آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مصوب 18/2/1368 هیأت محترم وزیران و قانون اصلاح قانون مذکور مصوب 11/9/71 مجلس محترم شواری اسلامی، داوطلبانی که از سال 1368 به بعد یک نوبت با سهمیه رزمندگان در آزمون‌های ورودی پذیرفته شده‌اند، در صورتی که دارای حداقل مدت 12 ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل باشند می‌توانند از سهمیه رزمندگان استفاده نمایند در غیر اینصورت حق استفاده از سهمیه رزمندگان در آزمون دانش‌پذیری دوره فراگیر کارشناسی دانشگاه پیام‌نور را نخواهند داشت.
تبصره 1– آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان یک‌ بار در دوره‌ی کاردانی پذیرفته ‌شده‌اند، در صورتی که دارای حداقل مدت 12 ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل باشند می‌توانند در این آزمون با سهمیه رزمندگان شرکت نمایند.
تبصره 2– آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در آزمون کارشناسی پذیرفته شده باشند طبق ضوابط حق استفاده از سهمیه رزمندگان در آزمون دانش‌پذیری کارشناسی دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام‌نور سال 1390 را نخواهند داشت.
تذکر مهم: داوطلبان واجد شرایط استفاده از سهمیه رزمندگان اعم از اینکه در آزمون‌های کارشناسی دوره فراگیر دانشگاه پیام نور سنوات گذشته شرکت کرده و یا نکرده باشند، برای استفاده از سهمیه رزمندگان باید طبق توضیحات فوق عمل نمایند.
د- براساس نامه شماره 7207/1 مورخ 28/3/1390 در خصوص شرایط و ضوابط استفاده از سهمیه رزمندگان برای داوطلبان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، متقاضی آزمونهای سراسری سازمان سنجش آموزش کشور، هر یک از داوطلبان متقاضی سهمیه رزمندگان می‌توانند بر اساس شرایط مندرج در بندهای 1 الی 2 ذیل، متقاضی استفاده از سهمیه شوند.
1- آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح که از تاریخ 31/6/1359 لغایت 31/6/1367 حداقل شش ماه پیوسته و یا نه ماه ناپیوسته علاوه بر میزان موظفی، شرکت در عملیات بصورت داوطلبانه در خطوط مقدم جبهه حضور داشته‌اند، با تأیید بالاترین مقام هر یک از سازمان‌های نیروهای مسلح (ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران، ستاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح) می‌توانند از مزایای این قانون استفاده نمایند.
تبصره- خطوط مقدم جبهه بر اساس دستورالعمل ابلاغی ستاد کل نیروهای مسلح تعیین می‌شود.
2- نحوه اجرا و تأیید سهمیه رزمندگان برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با توجه به صورتجلسات تنظیم شده برای هر آزمون می‌باشد.
13- نحوه اعلام نتایج آزمون نیمسال دانش‌پذیری:
تذکر مهم: هیچگونه مکاتبه‌ای در مورد اعلام واجدان شرایط، تاریخ برگزاری آزمون، اعلام نتایج و ... با داوطلبان صورت نخواهد گرفت و داوطلبان برای کسب هرگونه اطلاع باید با مرکز انتخابی خود تماس گرفته یا منتظر آگهی دانشگاه در مراکز دانشگاهی پیام‌نور، نشریه پیک سنجش، نشریه پیام‌آوران و سایت اینترنتی دانشگاه پیام‌نور باشند.
نتایج از طریق سایت دانشگاه پیام‌نور www.pnu.ac.ir و سایت سازمان سنجش www.sanjesh.org به اطلاع خواهد رسید.


14- برخی از ضوابط نیمسال دانش‌پذیری:
برای اطلاع آن­دسته از داوطلبانی که مایل به ثبت‌نام در دوره دانش‌پذیری کارشناسی می­باشند، برخی ضوابط نیمسال دانش‌پذیری به شرح زیر اعلام می‌شود:
1- ثبت­نام در دوره­های فراگیر کارشناسی به منزله پذیرفتن کلیه ضوابط و مقررات دانشگاه تلقی می­شود.
2- دانش‌پذیر می‌تواند از خدمات کتابخانه­ای مراکز مجری رشته تحصیلی خود استفاده کند. لیکن دانشگاه ملزم به ارائه خدمات آموزشی از قبیل تشکیل کلاس‌های­ رفع اشکال فردی یا تهیه مواد آموزشی برای دانش‌پذیر نیست. دانش‌پذیر خود شخصاً مسئولیت یادگیری دروس را به عهده دارد.
3- شرکت نکردن در آزمون‌های دوره دانش‌پذیری به منزله انصراف از تحصیل تلقی خواهد شد.
4- کلیه آزمون­ها بصورت چند گزینه‌ای برگزار می­شود.
5- سؤالات آزمون­ها مطابق با سرفصل درس‌ها و کتاب‌های معرفی شده در جدول منابع ذیربط هر یک از بخش‌های دفترچه راهنما طراحی می‌شود.
6- برگزاری آزمون و تصحیح پاسخنامه­ها، اعلام نتایج و پاسخگویی در خصوص نتایج آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام می­گردد.
7- در صورت قبولی در آزمون­ها و احراز شرایط مربوط و تأیید صحت مدارک لازم برای ورود به دوره فراگیر کارشناسی، دانش‌پذیر به دانشجو تبدیل وضعیت داده و برای ادامه تحصیل به مرکز یا واحد انتخابی معرفی می‌گردد.
8- کارکنان دانشگاه پیام‌نور با هر وضعیت استخدامی در صورت تمایل به ثبت‌نام در دوره‌های فراگیر مجاز به انتخاب رشته‌‌های مرکز محل اشتغال خود نبوده و نمی‌توانند مرکز اشتغال خود را به عنوان مرکز انتخابی تعیین کنند. این دسته از داوطلبان باید موضوع داوطلبی خود را کتباً به رئیس مرکز محل اشتغال خود اعلام کرده و مرکز دیگری را برای تحصیل انتخاب نمایند. بدیهی است در صورت انتخاب مرکز محل خدمت و پذیرش، قبولی آنها لغو خواهد شد.
15- برخی از ضوابط ادامة تحصیل:
برای اطلاع آن دسته از دانش‌پذیرانی که در آزمون نیمسال دانش‌پذیری قبول می‌شوند و به دانشجو تبدیل وضعیت می‌دهند برخی از ضوابط ادامه تحصیل به شرح زیر اعلام می‌شود:
1- دانشجو موظف است در اولین نیمسال تحصیلی از سازمان آموزش و پرورش، تأییدیه تحصیلی خود را درخواست کند تا به مرکز یا واحد دانشگاهی ارسال شود.
تذکر: برای ارسال تأییدیه­ تحصیلی، روی پاکتی که به مرکز یا واحد فرستاده می‌شود حتماً شماره پرونده مندرج در کارت اعتباری،‌ رشته انتخابی نیمسال دانش‌پذیری و کدپستی قید شود.
2- دانشجو موظف است در هر نیمسال تحصیلی در مهلت اعلام شده از سوی دانشگاه برای ثبت‌نام و انتخاب واحد درسی اقدام کند‌. اقدام نکردن به موقع در نیمسال تحصیلی به منزلة محرومیت از ادامة تحصیل در آن نیمسال تحصیلی خواهد بود، به علاوه‌ در صورتی که دانشجو در طول همان نیمسال برای تعیین وضعیت تحصیلی خود مراجعه نکند منصرف از تحصیل شناخته خواهد شد.
3- تعداد کل واحدهای قابل انتخاب در هر نیمسال تحصیلی (بجز در آخرین نیمسال تحصیلی) با توجه به میانگین نیمسال قبل دانشجو، حداقل 8 و حداکثر 24 واحد بر طبق آئین­نامه آموزشی دانشگاه است.
4- نمرة قبولی در هر درس 10 از 20 است و برای اخذ مدرک کارشناسی، ‌داشتن میانگین کل حداقل 12 از 20 الزامی‌است.
5- در صورتی که دانشجو بدون کسب موافقت دانشگاه بیش از دو نیمسال تحصیلی ترک تحصیل کند از ادامة تحصیل محروم خواهد شد.
6- برای اخذ مدرک تحصیلی،‌ ارائه اصل مدرک دیپلم نظام‌قدیم و یا اصل مدرک پیش‌دانشگاهی نظام جدید به همراه ریز نمرات ضروری است.
7- ارائه مدرک تحصیلی و ریز نمرات به دانش‌آموختگان در هر زمان منوط به تسویه حساب با دانشگاه است‌.
8- دانشجو‌ی مشمول خدمت وظیفه عمومی با رعایت مقررات وظیفه عمومی به شرط آنکه غیبت سنواتی نداشته باشد می‌تواند از معافیت تحصیلی استفاده کند.
9- تحصیل همزمان با خدمت وظیفة عمومی به شرط موافقت محل خدمت از نظر دانشگاه با رعایت سایر مقررات بلامانع است‌، ولی گواهی اشتغال به تحصیل تا قبل از ارائه کارت پایان خدمت صادر نمی‌شود.
10- اجرای برنامه آزمایشگاهی بعضی از دروس در آزمایشگاه‌های استانی دانشگاه و خارج از مرکز محل تحصیل دانشجو است.
11- در صورت تبدیل وضعیت، ‌مسئولیت تهیه مواد آموزشی به عهده دانشجو خواهد بود. تعدادی از دروس در دوره دانشجو‌یی به صورت خودخوان ارائه می‌شود و جلسه­های رفع اشکال گروهی یا فردی درصورت ضرورت به تشخیص دانشگاه برای تعدادی از دروس تشکیل می‌شود.
12- دانشجو می‌تواند در صورت تمایل از ادامة تحصیل انصراف دهد. این درخواست باید به صورت کتبی به مرکز مربوطه ارائه شود.
13- داوطلبی که از دانش‌پذیر به دانشجو تبدیل وضعیت می‌دهد در سال تحصیلی 91-1390 شهریة ثابت و متغیر مصوب دانشگاه را پرداخت خواهد کرد‌.
14- داوطلبان برای آشنایی بیشـتر با دانشگاه پیام‌نور و اطلاع از بخشنامه­ها و آئین نامه­ها می‌توانند به سایت اینترنتی دانشگاه به نشانی: www.pnu.ac.ir مراجعه کنند. ثبت‌نام داوطلبان در دوره فراگیر به معنی آگاهی از تمامی‌ضوابط دانشگاه و پذیرش آئین‌نامه‌های آموزشی است.
16- دستورالعمل و نحوه تکمیل فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی:
       به داوطلبان توصیه می‌شود مطابق دستورالعمل ذیل ابتدا فرم پیش‌نویس تقاضانامه مندرج در انتهای دفترچه راهنما را تکمیل نموده و سپس بر اساس فرم پیش‌نویس، با مراجعه به سایت سازمان سنجش، اطلاعات لازم را براساس بندهای برنامه نرم‌افزاری ثبت‌نام وارد نمایند. ضمناً راهنمای جامع نحوه تکمیل فرم در برنامه نرم‌افزاری ثبت‌نام اینترنتی به شرح ذیل است و داوطلبان برای کسب اطلاع بیشتر می‌توانند به این راهنما مراجعه نمایند. لازم به ذکر است داوطلبان در ورود اطلاعات ثبت‌نام دقت نمایند. در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در موارد ذکر شده در تقاضانامه ثبت‌نام با مدارک داوطلب، قبولی وی ((کان لم یکن)) تلقی شده و از ادامه تحصیل داوطلب جلوگیری خواهد شد.
تذکر - داوطلبان توجه داشته باشند کارت اعتباری خود را حتماً تا اتمام کلیه مراحل و حداقل به مدت یک‌ سال نزد خود حفظ و نگهداری نمایند و از قرار دادن اطلاعات آن در اختیار سایر افراد جداً خودداری نمایند.
یادآوری:
1- هرگونه تغییری منحصراً از طریق اطلاعیه رسمی سازمان در نشریه پیک سنجش (هفته نامه خبری و اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور)، سایت سازمان سنجش آموزش کشور و در صورت لزوم از طریق رسانه‌های گروهی اعلام خواهد شد.
2- در صورت لزوم داوطلبان می‌توانند با شماره تلفن‌های 9-88923595-021 تماس و یا به بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان به نشانی: www.sanjesh.org مراجعه نمایند.