وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

اغاز پرداخت تسهیلات مسکن روستایی
نویسنده : مدیر - ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/٢۱
 

 برای مقاوم ‌سازی منازل روستایی در استان مرکزی پرداخت تسهیلاتِ 125 میلیون ریالی آغاز شد.

سقف این تسهیلات امسال از 100 میلیون ریالِ پارسال به 125 میلیون ریال با هدف افزایش مقاومت واحدهای مسکونی روستایی در برابر حوادث طبیعی افزایش یافته است.
البته از آغاز اجرای طرح مقاوم سازی خانه های روستایی ، بهسازی و مقاوم سازی 29 هزار خانه روستایی در استان مرکزی آغاز شده که تاکنون 22 هزار واحد آن تکمیل و تحویل روستائیان شده است.


مدیر کل بنیاد مسکن استان مرکزی می گوید : تسهیلات مقاوم ‌سازی منازل روستایی بدون سود ، تنها با پنج درصد کارمزد و مدت بازپرداخت آن هم با احتساب دوران ساخت ، 15 سال است.
مقاوم سازی خانه های روستایی  علاوه بر ایمنی روستائیان سبب صیانت از سرمایه های ملی می شود. استان مرکزی یک میلیون و 350 هزار نفر جمعیت دارد که حدود 35 درصد جمعیت آن در هزار و 400 روستا زندگی می کنند.

رضا ‌فرح با اشاره به اینکه 360 مهندس ساختمان در 35 دفتر مهندسی که نقشه های خانه های روستایی را تدوین و به مراحل ساخت نظارت می کنند می افزاید : اولویت مقاوم ‌سازی ، با بناهایی است که به صورت خشتی و گلی احداث شده و  آسیب ‌پذیری بیشتری دارند.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طرح بهسازی مسکن روستایی را از سال 74 با هدف بهبود کیفیت مسکن و بافت روستایی و افزایش سطح ایمنی ، بهداشت و رفاه خانوارهای روستایی آغاز کرد.

بر اساس آمار رسمی سال ۱۳۸۵ کشور ، 31 و نیم درصدِ جمعیت ایران در روستا ها ساکن هستند که ۲۲ میلیون نفر از جمعیت کل کشور را به خود اختصاص داده اند.

البته در ۳ سال گذشته ۶۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در کشور مقاوم سازی شده و یا عملیات مقاوم سازی آنها در حال اجرا است.
تعداد روستا های کشور ۶۳ هزار و ۵۰۰ روستا است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان مرکزی گفت  : تاکنون 30 درصد خانه‌های روستایی در استان مرکزی در برابر حوادث طبیعی مقاوم ‌سازی شده‌اند.