وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

آغاز عملیات حفاری چاه آب شرب خنجین
نویسنده : مدیر - ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/۱
 

 در شهریور ماه سال جاری بخشدار خنجین قول حفر یک حلقه چاه آب شرب عمیق را برای حل مشکل کمبود آب شرب خنجین داده بودند و حال شاهد شروع عملیات حفاری این چاه عمیق در نزدیکی خنجین (قارا تپه) توسط امور آبفار استان هستیم.

این چاه از نوع چاه عمیق می باشد. چاههای عمیق در سفره های عمیق زمین، یعنی در سفره هایی که سطح آب آنها در اعماق زیاد واقع است، حفر می شوند . و قطر بیشتر چاههای عمیق بین 12 تا 18 اینچ می باشد. چاههای عمیق بر خلاف چاههای نیمه عمیق که تا اولین سفرة آب حفاری می شوند و از آنها آب می گیرند، از سفره های مختلف می گذرند و می توانند از تمامی آنها آب بگیرند.


 در حفر چاههای عمیق از دستگاه حفاری بنام روتاری استفاده می شود که این دستگاه با چرخش مداوم مته ،زمین را خرد و سست می نمایند. و به کمک جریان مستقیم و یا معکوس گل حفاری و یا آب را ، از درون چاه خارج می سازد. از این دستگاه عمدتا برای حفر چاه در سازندهای سخت زمین استفاده می شود. با توجه به تعداد کم و گران قیمت بودن این دستگاه تنها تعداد انگشگت شماری از آن در ایران وجود دارد. در ذیل شاهد عکسهای از شروع عملیات حفاری با استفاده از این دستگاه برای حل مشکل کمبود آب شرب خنجین هستیم. 

منبع : خنجین نیوز

برای مشاهده تصاویر اینجا کلیک کنید