وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

رونق کشاورزی از اولویت های سال تولید ملی دراستان مرکزی است
نویسنده : مدیر - ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢٢
 

استاندار محبوب استان مرکزی گفت: رونق بیش از پیش کشاورزی از برنامه های اولویت دار سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در این استان است.

'علی اکبر شعبانی فرد' افزود: سلامت جامعه در سایه تامین امنیت غذایی و تولید محصولات کشاورزی با کیفیت و سالم است و این مهم با برنامه ریزی و حمایت قاطع از بخش کشاورزی میسر می شود.


وی اظهار کرد: رونق کشاورزی دانش محور، به کارگیری روش های جدید الگوی کشت، کیفیت بخشی به بذور و نژادهای مرغوب دام و طیور، تقویت سیستم آبیاری نوین، کشت گلخانه ای و مشاغل فرآوری کشاورزی باید امسال با ظرافت و حساسیت از سوی دستگاه های متولی کشاورزی استان دنبال شود.

استاندار استان مرکزی، تربیت نیروی انسای متخصص و ماهر و توسعه حوزه تحقیقات راهبردی را اساس کشاورزی موفق و حرکت به سوی استقلال تولیدات این حوزه عنوان کرد.

شعبانی فرد خاطرنشان کرد: بر اساس هدفگذاری صورت گرفته در کشور باید تا افق سال 1404 تولید محصولات کشاورزی ایران به مرز 300 میلیون تن برسد که این مهم در سایه حمایت برنامه محور از کار و تولید و اصلاح روش های آبیاری و کشت امکان پذیر است.

وی توضیح داد: سال گذشته با اختصاص 320 میلیارد ریال بیش از هشت هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است.

استاندار استان مرکزی بیان کرد: در برنامه پنج ساله پنجم توسعه باید تمامی 165هزار هکتار باقی مانده اراضی کشاورزی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شود و با بهره گیری مفید از آب صرفه جویی شده ، توسعه کشت و پرورش دام و طیور در استان رونق گیرد.

شعبانی فرد ادامه داد: 14 مجتمع گلخانه ای بزرگ در سطح استان درحال احداث است که تکمیل و راه اندازی آن ها علاوه بر اشتغالزایی، گامی موثر در بهبود تولید و کیفیت و تنوع کشاورزی استان خواهد بود.

وی اضافه کرد: اختصاص پنج درصد تولیدات کشاورزی کشور به استان مرکزی بیانگر ظرفیت بالای این استان در عرصه پرورش دام و طیور و کشاورزی است و در حال حاضر یکصد هزار بهره بردار در این استان از محل فعالیت های کشاورزی ارتزاق می کنند.

استاندار استان مرکزی با تاکید بر تقویت منابع زیربنایی حوزه کشاورزی و صنایع وابسته آن بیان کرد: هم اکنون 19درصد مساحت استان مرکزی به کشاورزی اختصاص یافته و در الگوی مصرف آب بیش از 85 درصد آب استان در کشاورزی و مابقی در شرب و خدمات استفاده می شود.

شعبانی فرد یادآور شد: سال گذشته بیش از دو هزار و 500 فرصت شغلی در حوزه کشاورزی استان مرکزی ایجاد شده و با برنامه ریزی و ظرفیت سازی بیشتر می توان اشتغالزایی در این بخش را افزایش داد.

وی گفت: ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان مرکزی در حال حاضر یک و 16دهم درصد است که در برنامه پنجم توسعه رسیدن به یک و دو دهم درصد پیش بینی شده است.

855 هکتار از اراضی استان مرکزی زیر کشت انواع محصولات کشاورزی است که 356هکتار آن آبی و مابقی دیم است.