وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

چهارشنبه سوزی و ده پرسش؟!
نویسنده : مدیر - ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱٢/٢٥
 
آیا چهارشنبه سوری را می‌توان به جشن بی‌خطر تبدیل کرد و عید را برای خود و خانواده تبدیل به عزا نکرد؟/ آیا حتماً باید در سه شنبه آخر سال آتش‌ افروخت یا می‎‎توان گرمای آتش را به گرمای حضور در کنار خانواده مبدل کرد؟/ آیا وارد کردن خسارت به بیت‌المال و معابر عمومی و حتی اتومبیل مردم که هر یک به نوعی حق‌الناس است، قابل جبران خواهد بود؟/ آیا می‌شود اسیر خرافات نباشیم؟

«تابناک»ـ تلویزیون به زعم خود، بهترین فیلم سال خود را در شب چهارشنبه آخر سال پخش می‌کند تا به جوانان و به ویژه نوجوانان پیام دهد که در خانه ماندن شما آرزوی ماست. قلب مادران در این شب تندتر می‌تپد و اگر رو به مصرف قرص مشهور پروپرانولول نیاورند، دست کم نذر و نیاز داروی اصلی تپش قلب آنان است.

پدر خانواده از سر کار خود زودتر به خانه برمی‌گردد تا در ترافیک ناشی از آتش‎بازی و غیره گرفتار نشود. برخی ادارات، کارمندان خود را در این روز زودتر مرخص می‌کنند تا با خیالی آسوده به منزل بروند و خلاصه بسیاری تدارک دیگر.

در این میان، برخی نوجوانان مشغول انجام کاری برخلاف همه این تمهیدات هستند و انگار همه فیلم‌ها را تا کنون دیده‌اند و گوش شیطان کر شاید هم در این شب لجبازتر از همه سال هم باشند! تماس‌های تلفنی و قراری که با گروهی از دوستان تنظیم و جیب‌هایی که از انواع و اقسام مواد محترقه و منفجره انباشته می‌شود. جیب هر یک از این نوجوانان به اندازه تمام عمر، قلب مادر را به تپش وامی‎دارد. مادر به پدر می‌گوید: نمی‌شود جلوی فرزندمان را بگیریم که به خیابان نرود؟ پدر می‌گوید: مگر نمی‌بینی فرزندسالاری است؟! تازه بعضی هم می‎گویند اشکالی ندارد، بگذاریم برود تا آبدیده شود!

حالا کمی جلوتر می‌رویم. ساعت 10 شب. اورژانس بیمارستان. اشک مادر جای تپش قلب را گرفته و قلب تاب تپیدن ندارد. پدر هم در اضطراب است. فرزند خانواده بیهوش روی تخت بیمارستان دراز کشیده و سفره هفت سینی که معلوم نیست چند نفر را به خود ببیند.

اتفاقاً منزل کنار بیمارستان میزبان یک خانواده سه نفره است. خیلی کم جمعیت هستند. پدر و مادر و فرزند شانزده ساله آنها. همگی سالم هستند. امشب نه در این منزل قرص پروپرانولول لازم بود و نه اضطرابی در کار. در این منزل هم فرزند خانواده روی تخت دراز کشیده، اما نه تخت بیمارستان؛ در آرامشی عمیق منتظر نوای یا مقلب القلوب هستند تا در کنار سفره هفت سین دعا کنند که فرزند آن خانواده در بیمارستان زودتر بهبود یابد.

همه این ها به سرعت برق و باد خواهد گذشت. این دو سکانس از یک فیلم تکراری است که هر سال ایرانیان آن را به نظاره می‌نشینند. شما دوست دارید بازیگر کدام نقش باشید؟ یا فکر می‌کنید، کدام نقش را بپذیرید
ده پرسش هم گوشه ذهنتان جای دهید؛ شاید پاسخ به آنها برای انتخاب این نقش مفید باشد و به تصمیم‌گیری شما کمک کند.

1 ـ آیا چهارشنبه سوری را می‌توان به جشن بی‌خطر تبدیل کرد و عید را برای خود و خانواده تبدیل به عزا نکرد؟

2 ـ  نفرین پیرزن بیماری که در منزل در حال استراحت است و با صدای انفجار در سه‌شنبه آخر سال بیماری‌اش رو به وخامت می‌رود، می‎‌توان به جان خرید؟

3 ـ آیا حتماً باید در سه شنبه آخر سال آتش‌ افروخت یا می‎‎توان گرمای آتش را به گرمای حضور در کنار خانواده مبدل کرد؟

4 ـ آیا پدر و مادر می‎توانند با فرزند خود در پارک محل زندگی حاضر شوند و با حضور پررنگ خود از انحراف احتمالی فرزندشان جلوگیری کنند؟

5 ـ آیا وارد کردن خسارت به بیت‌المال و معابر عمومی و حتی اتومبیل مردم که هر یک به نوعی حق‌الناس است، جبران شدنی خواهد بود؟

6 ـ آیا ایرانیان قدیم برای جشن چهارشنبه سوری شهر را با صدای انفجار به اصطلاح نارنجک‌های دست‌ساز می‎‌‌لرزاندند؟

7 ـ آیا می‌شود چشم، دست، پا یا عضوی از بدن را در یک شب از دست داد و سال‌ها افسوس نخورد؟

8 ـ آیا می‌توان سه شنبه آخر سال را در منزل سپری کرد و اگر پاسخ آری است آیا سال نو فرا نخواهد رسید و به قول رئیس محترم مجلس شورای اسلامی ثلمه‌‎ای به عالم اسلام وارد می‌شود؟!

9 ـ آیا می‌شود اسیر خرافات نباشیم؟

10 ـ و سرانجام این که آیا می‌شود یک شب خواب بمانیم و سه‌شنبه را با دوشنبه اشتباه بگیریم؟! آری به همین راحتی!

حالا انتخاب با شماست؛ چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی؟!

محمد لطفی زاده