وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

نارضایتی مردم اراک از افزایش 100 درصدی کرایه اتوبوس‌های درون شهری
نویسنده : مدیر - ساعت ۸:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٩
 

افزایش 100 درصدی نرخ کرایه اتوبوس‌های درون شهری اراک نارضایتی برخی شهروندان اراکی را به دنبال داشته است.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی، برخی شهروندان این سوال را از مسوولان شهری دارند که چرا کرایه اتوبوس‌های درون شهری اراک به یک‌باره 100 درصد افزایش یافت و این مسئله آیا با تورم 21 درصدی که اعلام می‌شود، هم‌خوانی دارد؟

 اینکه در چند سال اخیر کرایه اتوبوس‌های درون‌شهری اراک افزایشی نداشته و در این مدت ثابت بوده است، اقدام مثبتی تلقی می‌شود اما، آیا بهتر نبود به جای افزایش قیمت 100 درصدی، طی چند سال این قیمت بر اساس تورم افزایش می‌یافت.


 پیش از این نرخ کرایه مسیر دانشگاه فلق، شهر سنجان، ضامنجان و کوی امیریه 100 تومان بود که به 150 تومان افزایش یافته و کرایه بقیه مسیرهای درون شهری اراک از 50 تومان به 100 تومان افزایش یافته است.

 سعید بیاتیان معاون خدمات شهری شهرداری اراک در پاسخ به این سوال که چرا به‌یکبار نرخ کرایه اتوبوس‌های درون شهری اراک تا 100 درصد افزایش یافته است؟ گفت: از سال 87 که استارت واگذاری اتوبوس‌ها به بخش خصوصی زده شد، کرایه اتوبوس در شهر اراک افزایشی نداشته و با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، انصافا درآمدها با کرایه 50 تومانی، جوابگوی هزینه‌ها نیست.

 وی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت تمام شده برای جابجایی یک مسافر درون شهری بیش از 300 تومان است که جبران این هزینه با در نظر گرفته تمام جوانب و کمک‌های دولتی، امکان‌پذیر نبود و در چند وقت اخیر هم بخش خصوصی نسبت به این موضوع اعتراض داشت.

 معاون خدمات شهری شهرداری اراک در پایان به خبرنگار ایسنا گفت: با بررسی‌هایی که در استان‌های هم‌تراز همچون همدان، کردستان و سمنان داشتیم، نرخ کرایه اتوبوس در تمام این شهرها بالاتری از اراک بود و در سطح کشور هم کمتر شهری وجود ندارد که نرخی بالاتر از شهر اراک برای کرایه اتوبوس درون شهری داشته باشد.

 در همین ارتباط عماد مولایی‌نسب عضو شورای شهر اراک هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: کرایه 100 تومانی برای اتوبوس‌های درون شهری اراک منطقی به نظر می‌رسد اما، من هم قبول دارم که بهتر بود این کرایه در مدت چند سال به این نرخ می‌رسید.

مولایی‌نسب گفت: البته در این چند سال چندین بار به دنبال افزایش قیمت کرایه اتوبوس‌های درون شهری بودیم اما، هر بار بنا به دلایل مختلف از جمله اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، با این افزایش مخالفت می‌شد.