وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

دومین جشنواره باستانی تیرگان در ذلف آباد فراهان برگزار شد
نویسنده : مدیر - ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢
 

خبرگزاری مهر: آیین معنوی و باستانی جشن تیرگان هم‌زمان با اولین روز تابستان در جوار امامزاده احمد بن علی (ع) مشهد ذلف آباد فراهان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیین معنوی و باستانی تیرگان (آب پاشان شکرگزاری برداشت گندم) ظهر پنج شنبه  با حضور کارشناس امور فرهنگی و رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی و جمع گسترده‌ای از مردم منطقه فراهان و روستاهای همجوار در منطقه ذلف‌آباد فراهان برگزار شد.

کارشناس امور فرهنگی و رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران در این مراسم با بیان اینکه آیین های معنوی هویت بخش و قلب هر فرهنگ است گفت: جشن تیرگان یکی از جشن های ملی و دارای وجاهت و هویت اصیل ایرانی است.

دکترسید احمد محیط طباطبایی افزود: این جشن به معنای بزرگداشت و ادای احترام به طبیعت و مردم است و در مناطق مختلف ایران برگزار می شود.


وی حفظ میراث معنوی را وظیفه همه مردم و مسئولین عنوان کرد و افزود: حفظ و احیای این سرمایه های ملی و فرهنگی هر قوم توسط یک نهاد و سازمان امکان پذیر نیست.

طباطبایی بزرگترین میراث دار کشوررا سازمان میراث فرهنگی دانست و افزود: همه مردم و اندیشمندان در این حوزه با همکاری و مشارکت با سازمان میراث فرهنگی برای حفظ آثار تاریخی و معنوی کشور تلاش کند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز گفت: جشن تیرگان به دلیل اصالت و غنای فرهنگی ناب آن در سال 89 در فهرست آثار ملی کشور به عنوان یک میراث معنوی به ثبت رسید.

مجتبی رضوانی افزود: این جشن با مناسک آیینی خاص به عنوان نماد همدلی و تعاون مردم برگزار می شود و در گذشته کشاورزان و مردم فراهان در کنار آیین های پرده خوانی و تعزیه، آب پاشی و باران خواهی، وسایل مورد نیاز برداشت خود را از بازار روز حاشیه جشن تهیه می کردند و یک روز خوب با بازی های محلی و غذاهای سنتی را در کنار خانواده می گذراندند.

وی افزود: حفظ آداب و سنن، فرهنگ، پیشینه و تاریخ گذشته و انتقال درست و اصیل فرهنگ نیاکان به نسل های آینده از وظایف این اداره کل است.

 در این آیین، برنامه های نمادین شکرگزاری برداشت محصول ، آوای ضرب زورخانه ای، تواشیح، نمایشگاه صنایع دستی و رسم آب پاشان با محتوای باران خواهی اجرا شد.