وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

بیانیه اعضای هیأت علمی دانشگاه اراک درباره وضعیت نابسامان مدیریت دانشگاه
نویسنده : مدیر - ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱۸
 

باسمه تعالی

 
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری
جناب آقای دکتر کامران دانشجو
با اهداء سلام و تحیات
دانشگاه اراک با سابقه ای بیش از چهل سال، متاسفانه به نسبت سایر دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، از پیشرفت درخور و شایسته ای برخوردار نبوده است. لذا برای جبران این عقب افتادگی احتیاج به مدیریتی توانمند، اهل تعامل سازنده با همه اقشار دانشگاهی، مسئولین استانی و کشوری و دارای التزام عملی به همه آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد.
قریب دو سال پیش که بحث تغییر مدیریت دانشگاه اراک مطرح شد، در حالیکه دانشگاهیان اراک آماده استقبال و ایجاد تحولی در مدیریت دانشگاه بودند، در عین ناباوری به رغم وجود افراد زیادی از جمع اعضاء هیأت علمی به لحاظ دانش، تقوا، فضیلت های اسلامی و انقلابی که شایستگی مدیریت دانشگاه را داشتند با انتصاب جناب آقای دکتر صادقی سرابی مواجه شدند، که فاقد ویژگیهای مطلوب و مورد نظر دانشگاهیان اراک بود. زیرا او ً لا آقای دکترصادقی سرابی از اعضاء هیأت علمی دانشگاه اراک نبودند، ثانیًا در محل خدمت قبلی(دانشگاه لرستان) تجربه ای ناموفق از خود بجای گذاشته بودند.

اما از آنجا که دانشگاهیان فهیم و ولایتمدار دانشگاه اراک، خود را فرمانبردار رهبر معظم انقلاب و مطیع قانون میدانند، علیرغم ناخرسندی از انتصاب ایشان، مشار الیه را پذیرفته و ضمن همکاری با ایشان، وظایف قانونی و انسانی اسلامی خود را انجام می دادند. با مرور زمان متاسفانه این باور تقویت می شد که آنچه که در سوابق مدیریتی نامبرده در دانشگاه لرستان صورت گرفته یک حالت استثنائی نبوده بلکه مسائل و مشکلات و وقایع تلخی است که به احتمال قوی در هر جای دیگری که ایشان مدیریت نماید رخ خواهد داد. زیرا این امور ریشه در اندیشه، نگرش و روش مدیریت ایشان دارد. بتدریج دلسوزان دانشگاه بطور جمعی و فردی و به مناسبت های مختلف مشفقانه، ناهنجاری های مدیریت را گوشزد نموده و خیرخواهانه روشهای درست را پیشنهاد می نمودند. اما به هیچ وجه تغییری در رفتار و مدیریت ایشان ایجاد نگردید و هر روز گروهی به جمع ناراضیان از مدیریت دانشگاه در همه سطوح، اعم ازدانشجوئی ، کارمندی، اساتید و حتی مدیران منصوب ایشان و نهادهای انقلابی اسلامی مستقر در دانشگاه اضافه می گشت و مألا به نقطه ای رسید که بدون تردید جمع کثیری از دانشگاهیان اراک منتقد جدی و ناراضی از عملکرد ایشان شدند. البته بیان کامل مشکلات در این سطور نمی گنجد، لیکن ذیلا" به برخی از عناوین اشاره خواهد شد:
۱‐ عدم تعامل سازنده با اقشار مختلف دانشگاهی، تا جایی که منجر به تحصن و تصمیم کارکنان برای ممانعت از ورود نامبرده به دانشگاه شد که در طول تاریخ این دانشگاه سابقه نداشته است.
۲‐ عدم تعامل لازم با موسسات و ارگانهای خارج از دانشگاه
۳‐ نداشتن برنامه استراتژیک مدون و مشخصدر حوزه های مختلف، برای اداره دانشگاه
۴‐ تنزل شدید رتبه دانشگاه اراک در رده بندی وزارت متبوع در بین دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در مقایسه با سایر دانشگاههای هم رده خود
۵‐ توقف و رکود پروژه های عمرانی
۶‐ بی توجهی به کرامت انسانی و حرمت اقشار مختلف دانشگاهی
۷‐ ایجاد جو رعب و وحشت بین اقشار مختلف دانشگاهی و امنیتی کردن دانشگاه بمنظور جلوگیری از هر گونه انتقاد و اظهار نظر
۸‐ انتصاب غیر قانونی مدیران بی تجربه و ناکارآمد
۹‐ بی توجهی به وضعیت رفاهی و معیشتی کارکنان و اعضاء هیأت علمی
اینک ما اکثریت قریب به اتفاق اعضاء هیأت علمی دانشگاه اراک از جنابعالی و همه دلسوزان نظام که در این مورد می توانند مؤثر و نقش آفرین باشند خواستاریم هرچه سریعتر در جهت تغییر مدیریت دانشگاه اراک اقدام نمایند. زیرا کام ً لا واضح است که در صورت استمرار این مدیریت، علاوه براتلاف وقت، انرژی و از دست رفتن فرصت سازندگی، موجبات نارضایتی دانشگاهیان اراک و از بین رفتن بیش از پیش حرمت جایگاه ریاست دانشگاه و جناب آقای دکتر صادقی سرابی خواهد شد. امید است وزارت متبوع با عنایت به احترام و کرامتی که برای دانشگاهیان اراک قائل است، اینبار از بین همکاران اعضاء هیأت علمی واجد شرایط این دانشگاه شخصی را انتخاب و منصوب نمایند، تا انشاء ا... با ایجاد تعامل و همدلی، به بهبود اوضاع دانشگاه پرداخته و موجبات رشد و اعتلای جایگاه دانشگاه اراک و خرسندی دانشجویان، کارکنان و اعضاء هیأت علمی دانشگاه اراک فراهم آید.
بدیهی است در این خصوصآماده ی هرگونه رایزنی خیرخواهانه هستیم.

از طرف اکثریت اعضاء هیأت علمی دانشگاه اراک


رونوشت:
۱‐  نماینده محترم ولی فقیه در استان مرکزی حضرت آیت ا... دری نجف آبادی
۲ ‐ استاندار محترم استان مرکزی جناب آقای شعبانی فر
۳ ‐ نمایندگان محترم اراک جناب آقای رجایی و جناب آقای آصفری
۴ ‐ مسئول محترم دفتر مرکزی نهاد معظم رهبری در دانشگاهها حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای محمدی                
   5  ‐ مسئول محترم دفتر نهاد معظم رهبری در دانشگاه اراک حجت الاسلام جناب آقای بیات

منبع: http://araku.blogfa.com