وبلاگicon

خنجین خبر

بخش خنجین، شهر خنجین،خنجین، فراهان

استاد فتحعلی واشقانی فراهانی پیشکسوت خوشنویسی معاصر ایران در گذشت.
نویسنده : مدیر - ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٥
 

«فتحعلی واشقانی فراهانی» پیشکسوت خوشنویسی معاصر، شنبه شب 13 آبان، پس از یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، استاد «فتحعلی واشقانی فراهانی» از خوشنویسان چیره دست و از شاگردان مرحوم سیدحسین و سیدحسن میرخانی 13 آبان ماه به دیدار حق شتافت.

 استاد واشقانی، پیشکسوت خوشنویسی معاصر ایران در سال 1309 ه.ش در قریه واشقان فراهان دیده به جهان گشود و از سال 1337 تحت تعلیم استادان مرحوم سیدحسین و سیدحسن میرخانی به فراگیری خط نستعلیق پرداخت و از سال 1346 نزدیک به 4 دهه به تعلیم هنر آموزانی پرداخت که بسیاری از آنان خود از استادان مسلم امروزند.


 وی از سال 1358 رسما به مقام استادی خط نستعلیق از سوی انجمن خوشنویسان نائل آمد و همچنین دارنده مدرک درجه اول هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

 از واشقانی تا کنون آثار نفیسی به چاپ رسیده است که از جمله آن‌ها می‌توان به ترجمه کامل قرآن کریم، کلک مشکین، دیوان حافظ، چشمه خورشید، آیت مهر، هفت خوان رستم و رسم الخط اشاره کرد. آخرین یادگار استاد «مشق مشکین» نام دارد.

 فرهنگستان هنر ضایعه درگذشت این هنرمند گرانقدر را به جامعه هنری خصوصا خوشنویسان، مردم ایران و خانواده محترمشان تسلیت گفته و از درگاه الهی برای خانواده آن مرحوم طلب صبر و برای ایشان مغفرت مسألت می‌کند.